nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły DOTACJE DLA KOŚCIOŁÓW
DOTACJE DLA KOŚCIOŁÓW Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
wtorek, 04 lipca 2017 09:49

Powiat średzki przyznał pięciu parafiom rzymskokatolickim dotacje o łącznej wysokości ponad 110 tys. zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu pozytywnie rozpatrzono wnioski pięciu parafii z terenu powiatu o udzielenie dotacji na planowane prace remontowe w 2017 r.

Parafia pw. św. Marcina w Śnieciskach otrzyma 15 tys. zł, które przeznaczone zostaną na kompleksowy remont zabytkowej dzwonnicy. Z kolei parafii pw. św. Wawrzyńca w Zaniemyślu przyznanych zostało 10 tys. zł na pełną konserwację i restaurację olejnego obrazu, przedstawiającego św. Alojzego Gonzagę, oraz zabytkowego feretronu. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Winnej Górze dostanie natomiast 3 tys. zł na pełną konserwację i restaurację rzeźby św. Michała wg programu prac autorstwa mgr Jagody Mugaj.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym złożyła dwa wnioski o przyznanie dotacji – oba zostały rozpatrzone pozytywnie. Pomoc finansowa w wysokości 26 tys. zł przeznaczona zostanie na prace konserwacyjne oraz restauracyjne polichromii na stropie pod nawą główną wg projektu A. Procajłowicza. Z kolei na wykonanie prac konserwacyjnych metalowych rozet przy żyrandolach oraz na usunięcie niedziałającej instalacji elektrycznej na stropie nad nawą główną otrzyma 60,5 tys. zł.

– Jednym z obowiązków samorządu jest ochrona zabytków i opieka nad nimi. Wskazane parafie są szczególnymi obiektami o dużej wartości historycznej na terenie naszego powiatu – wyjaśnił wicestarosta Piotr Kasprzak.

Przypomnijmy, że w wybranych średzkich kościołach odbywają się już remonty dofinansowane ze środków gminy. Od kilku miesięcy trwają bowiem prace restauracyjne przy murowanym ogrodzeniu wokół kolegiaty, która otrzymała od miasta ponad 316 tys. zł. Na podobne zadania parafia pw. św. Michała Archanioła w Winnej Górze ma do dyspozycji 15 tys. zł.

Autor: GPŚ | opr. GOF
 

Dodaj komentarz

Jeżeli chcesz, aby Twój komentarz był widoczny od razu po napisaniu musisz się zarejestrować/zalogować. W przeciwnym razie komentarze są publikowane dopiero po akceptacji moderatora.


Kod antysapmowy
Odśwież