nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły PRZYGOTUJ SIĘ NA ZMIANY
PRZYGOTUJ SIĘ NA ZMIANY Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
wtorek, 29 sierpnia 2017 19:52

Razem z nowym rokiem szkolnym zmienia się rozkład średzkiej komunikacji miejskiej. Oprócz zmian dochodzą dwie nowe trasy. Zobaczcie, gdzie od września dojedziecie jeszcze darmowymi autobusami.

Tradycyjnie na koniec lata zmniejszona zostanie liczba kursów nad jezioro. Pozostałe zmiany są niewielkie i dotyczą minutowych przesunięć, związanych z dostosowaniem rozkładu do kursów pociągów oraz – po raz pierwszy – do zmian oświatowych. W związku z tym, że w tym roku powstaje klasa siódma, dyrektorzy szkół poprosili o zmiany w rozkładzie autobusów szkolnych, tak aby dostosować je do obowiązującego planu zajęć.

O zmianach (a właściwie nowościach) można mówić przy nowej linii, która połączy Nowe Miasto i Środę. Od września darmową komunikacją miejską będzie można dojechać przez Krzykosy do Nowego Miasta. Aktualnie linie 21 i 22 kursowały tylko do Krzykos, jednak od września jedna z nich zostanie wydłużona aż do Nowego Miasta. Autobus będzie kursował trzy razy: od rana, w południe oraz po południu, i będzie zatrzymywał się m.in. w Klęce, Aleksandrowie, Szypłowie, Chwalęcinie, Boguszynie, Chociczy, Komorzy oraz, oczywiście, w Nowym Mieście. W związku z tym, że autobus przejeżdża przez Krzykosy, również w tej gminie dojdzie dodatkowy kurs w południe, którym będzie można dostać się do Nowego Miasta czy Środy. Trzeba niestety zaznaczyć, że nowomiejscy radni nie chcieli wspomóc darmowego transportu i funkcjonuje on tylko i wyłącznie dzięki Starostwu.

Kolejną nowością będzie linia do Kleszczewa, która pobiegnie na trasie: Bieganowo, Krerowo, Zimin, Śródka, Krzyżowniki, Komorniki, Nagradowice. Kleszczewo, Markowice, Krerowo, Bieganowo i Środa. W tym przypadku również przewidziano trzy kursy.

Kombus przypomina, że kursami szkolnymi mogą podróżować wszyscy mieszkańcy, jednak pierwszeństwo mają zawsze najmłodsi. Dodatkowo ważną informacją jest fakt, że kursy szkolne odbywają się tylko w tygodniu, a dokładniej – w dni szkolne. Autobusy szkolne oznaczone są nagłówkiem „SZK”.

Przy zmianie rozkładu nie udało się niestety porozumieć z włodarzami Kostrzyna. Oznacza to, że autobus jadący w tym kierunku, tak jak wcześniej, będzie zatrzymywał się w Czerlejnie.

Ostatecznie w naszym powiecie darmową komunikacją objęta nie jest jeszcze tylko najmniejsza gmina – Dominowo. Docierają do nas jednak nieoficjalne informacje, że powiat jest zainteresowany przyłączeniem również tych obszarów do sieci darmowych autobusów. Nie udało się nam jednak ustalić, co dokładnie jest przyczyną tego, że bezpłatny transport – mimo chęci powiatu – nie dociera do Dominowa.

Nowy rozkład zacznie obowiązywać od poniedziałku 4 września. Jak zaznacza jednak Mateusz Olejniczak zajmujący się średzką komunikacją, nowe informacje zaczną być rozwieszane na przystankach już w weekend. Aby zaktualizować rozkład we wszystkich miejscach, pracownicy KOMBUSa muszą bowiem pokonać około 800 km. Jednocześnie M. Olejniczak zaprasza na stronę www.sroda.wlkp.pl, gdzie rozkład pojawi się już w czwartek lub w piątek.

Autor: GPŚ | MM
 

Dodaj komentarz

Jeżeli chcesz, aby Twój komentarz był widoczny od razu po napisaniu musisz się zarejestrować/zalogować. W przeciwnym razie komentarze są publikowane dopiero po akceptacji moderatora.


Kod antysapmowy
Odśwież