nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły 600 TON PIASKU I SOLI
600 TON PIASKU I SOLI Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
wtorek, 09 stycznia 2018 11:37

Mimo że śniegu mamy jak na lekarstwo, „Akcja zima” trwa, a drogowcom nie brakuje pracy. Świadczyć mogą o tym liczby. W ramach tegorocznej zimy zużyto już 600 ton piasku i soli.

Jak podkreśla Starostwo, powiat jest bardzo dobrze przygotowany do zabezpieczenia dróg podczas tegorocznego sezonu. Zakład Gospodarki Komunalnej, który odpowiada za „Akcję zima” oraz bieżące utrzymanie dróg powiatowych i gminnych w Środzie, dysponuje 11 pługopiaskarkami. W swoim wyposażeniu posiada też dodatkowo 4 mniejsze ciągniki, które służą do odśnieżania chodników.

„Akcja zima” trwa w powiecie od miesiąca, odkąd 4 grudnia na drogi wyjechały pierwsze pługopiaskarki. Chociaż tegoroczna zima nie obfituje w częste opady śniegu, warunki drogowe pozostają trudne ze względu na wahania temperatur. Marznący deszcz czy śnieg wielokrotnie był przyczyną tzw. „szklanki” na drogach. W celu poprawienia bezpieczeństwa uczestników ruchu do tej chwili na posypywanie jezdni zużyto około 600 ton mieszanki piasku i soli.

– Wyjazdy naszych brygad odbywają się około 2-3 razy w nocy – mówi Waldemar Owczarzak z ZGK. – Dzięki temu kiedy użytkownicy dróg ranem wyruszają w podróż, mogą już korzystać z bezpiecznych nawierzchni, bez śniegu i lodu.

Drogowcy w pierwszej kolejności zajmują się miejscami newralgicznymi, do których należą wiadukty, a także ostre zakręty czy wzniesienia. Przymrozki powodują, że na drogach, szczególnie w porach wieczorowo-nocnych, tworzą się niebezpieczne warunki do jazdy samochodem.

Prognozy przewidują, że w przyszłym tygodniu, szczególnie nocą, temperatura spadać będzie znacznie poniżej zera. Pracy więc będzie sporo.

Samorząd zachęca mieszkańców do informowania służb o występujących niekorzystnych warunkach na jezdni. Dzięki szybkim sygnałom drogowcy będą mogli jeszcze szybciej reagować i pomagać. Wszelkie uwagi oraz prośby o interwencję można kierować do Waldemara Owczarzaka (tel. 600 979 618) lub Justyny Burzyńskiej (tel. 603 052 996).


Małe ciągniki mają dbać o stan chodników w średzkiej gminie.

Autor: GPŚ | STAR
 

Dodaj komentarz

Jeżeli chcesz, aby Twój komentarz był widoczny od razu po napisaniu musisz się zarejestrować/zalogować. W przeciwnym razie komentarze są publikowane dopiero po akceptacji moderatora.


Kod antysapmowy
Odśwież