nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły ARESZT DLA KOBIET
ARESZT DLA KOBIET Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
wtorek, 20 lutego 2018 19:44

Planowane w najbliższym czasie duże zmiany w Służbie Więziennej dotkną także Aresztu Śledczego w Środzie, który stanie się aresztem dla kobiet.

Zmiany, do jakich dojdzie, mają związek ze względami ekonomicznymi, jakimi kieruje się Ministerstwo Sprawiedliwości w realizowanych przez siebie planach.

– Ponad połowę polskich więzień zbudowano przed II wojną światową, ale są również i takie, które liczą sobie ponad 200 lat. Wszelkie prace modernizacyjne i remontowe w tych jednostkach wymagały nie tyko zgody konserwatora zabytków, ale również ogromnych środków finansowych, mających na celu dostosowanie starych budynków i instalacji do aktualnych wymogów. To stawiało pod znakiem zapytania ekonomiczny sens funkcjonowania tych jednostek – informuje mjr Jan Krukowski, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu.

Warto dodać, że koszt utrzymania jednego małego więźnia jest znacznie wyższy niż tego zlokalizowanego w dużym budynku, tak jak w Środzie. Mimo planowanych zmian w średzkim areszcie, obecnie pracujący tutaj funkcjonariusze nie stracą swoich etatów.

– Dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu zarządził zmianę przeznaczenia Aresztu Śledczego w Środzie Wielkopolskiej. Od 19 lutego będą w nim osadzane tymczasowo aresztowane kobiety pozostające do dyspozycji prokuratur i sądów województwa wielkopolskiego, z wyjątkiem Prokuratury Rejonowej i Sądu Rejonowego w Pile, Wolsztynie i Złotowie. Znajdą się tam także skazane i ukarane, wobec których prokuratury i sądy prowadzą czynności procesowe, a nie zastosowano w tych przypadkach tymczasowego aresztowania. W więzieniach w całej Polsce przebywa obecnie ponad 74 tys. osadzonych, a miejsc jest ponad 83 tys. Osadzeni mężczyźni z aresztu w Środzie Wielkopolskiej zostaną zatem przeniesieni do innych jednostek na terenie kraju, zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami – wyjaśnia mjr Krukowski.

W średzkim areszcie przebywać będą osadzone kobiety.

Autor: GPŚ | opr. JBK
 

Dodaj komentarz

Jeżeli chcesz, aby Twój komentarz był widoczny od razu po napisaniu musisz się zarejestrować/zalogować. W przeciwnym razie komentarze są publikowane dopiero po akceptacji moderatora.


Kod antysapmowy
Odśwież