nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Dominowo WSPOMNIENIA CENNIEJSZE NIŻ KLEJNOTY
WSPOMNIENIA CENNIEJSZE NIŻ KLEJNOTY Drukuj Email
Wpisany przez M.M   
czwartek, 18 kwietnia 2013 23:12

„Wspomnienia cenniejsze niż klejnoty” to tytuł nowej wystawy czasowej zaprezentowanej w poniedziałek z okazji Jubileuszu 50-lecia Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu. Wystawa otwarta została w budynku wystaw czasowych przy osadzie edukacyjnej w Rezerwacie w Gieczu.

Głównym założeniem scenariusza wystawy było przedstawienie 50-letniej historii Rezerwatu przez pryzmat wspomnień uczestników licznych i rozmaitych wydarzeń, dla których tłem przez pół wieku było Grodziszczko. Na osi czasu wystawy przedstawione są najważniejsze wydarzenia z ostatniego półwiecza. Dzięki zastosowaniu układu chronologicznego wyraźnie widać zmiany priorytetów działań podejmowanych przez pracowników Rezerwatu. W trakcie zwiedzania wystawy można było usłyszeć narrację, która przeplatała się tu ze zdjęciami oraz relacjami uczestników i świadków wydarzeń. Zaprezentowany był też fragment filmu dokumentalnego zarejestrowanego w dniu otwarcia Rezerwatu przez ekipę Polskiej Kroniki Filmowej.

Warto przypomnieć, że rezerwat, otwarty 21 lipca 1963 r., jest najstarszą tego typu placówką w Wielkopolsce. Przez półwiecze swojej działalności stanowił nie tylko arenę sensacyjnych odkryć archeologicznych, był ośrodkiem popularyzującym archeologię i historię średniowiecza, ale również swoistym centrum kulturalnym integrującym życie mieszkańców gminy.

Autor: GPŚ | M.M