nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Dominowo WIZYTA MINISTRA W DOMINOWIE
WIZYTA MINISTRA W DOMINOWIE Drukuj Email
Wpisany przez ka   
niedziela, 12 maja 2013 10:28

Wspólna polityka rolna, bieżące sprawy polskiego rolnictwa oraz promocja polskiej żywności, to tematy poruszone przez Stanisława Kalembę, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, podczas wizyty w Dominowie. Ta miała miejsce w miniony czwartek.

W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Dominowie minister spotkał się z rolnikami, a także przedstawicielami władz samorządowych oraz klubu PSL z naszego okręgu. Spotkanie otworzył Antoni Ochowiak, radny powiatu średzkiego, który w krótkim przemówieniu przywitał wszystkich zebranych gości. Następnie zaprosił ministra o przedstawienie sytuacji w rolnictwie.

Najpierw Stanisław Kalemba poinformował o wynikach dotychczasowych negocjacji dotyczących unijnego budżetu oraz zaprezentował wstępne założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Minister podkreślił, że Polska uzyskała największe środki na politykę spójności oraz znajduje się w czołówce państw, jeżeli chodzi o fundusze na WPR. Ponadto zabezpieczone środki zostaną również zainwestowane w polską wieś.

– Obecnie Polska jest jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej, a nasze rolnictwo nadal ma ogromny potencjał – ocenił Stanisław Kalemba. I dodał, że mimo, iż mamy nadwyżki eksportowe, to nie podoba się to niektórym państwom w Europie i pojawiają się kampanie przeciwko polskiej żywności. Minister prognozował, że do 2050 r. będzie potrzeba wyprodukowania ok. 50 – 70 proc. więcej żywności.

Stanisław Kalemba przypomniał też o nowych regulacjach prawnych dotyczących upraw GMO. 28 stycznia 2013 r., wraz z wejściem w życie ustawy o nasiennictwie oraz dwóch rozporządzeń Rady Ministrów, w Polsce zaczął obowiązywać zakaz stosowania materiału siewnego odmian GMO kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. To ważna informacja dla rolników, gdyż zastosowanie materiału siewnego zakazanych odmian GMO podlega teraz sankcjom finansowym, łącznie z nakazem zniszczenia uprawy. Uzasadnieniem do wprowadzenia tego zakazu są przede wszystkim wyraźne obawy społeczeństwa i argumenty świadczące o jego negatywnym wpływie na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt. Stanowi też on zagrożenie dla hodowców pszczół i rynku miodu.

Autor: GPŚ | ka