nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Dominowo BIAŁA SOBOTA W DOMINOWIE
BIAŁA SOBOTA W DOMINOWIE Drukuj Email
Wpisany przez ka   
wtorek, 25 czerwca 2013 14:34

 Na terenie osady w Grodziszczku odbyła się Biała Sobota połączona z festynem, skierowana do mieszkańców powiatu średzkiego. Akcja, podczas której można było sprawdzić swój stan zdrowia, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

Podczas Białej Soboty mieszkańcy naszego regionu mogli skorzystać z oferty bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym: badań diagnostycznych (pomiar ciśnienia tętniczego, cukru, określenie wskaźnika otyłości), mammograficznych dla kobiet od 50 do 69 lat, badań w kierunku osteoporozy przeprowadzonych w tzw. osteobusie, badań przesiewowych skóry (znamiona, pieprzyki – badanie wykonane videodermatoskopem przez lekarza onkologa) oraz badań wzroku, stóp i postawy u dzieci.

Każdy mógł też zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Z kolei średzkie amazonki udzielały instruktażu dotyczącego samobadania piersi. Wszystkie badania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i wiele osób skorzystało z możliwości sprawdzenia swojego stanu zdrowia.

Tymczasem na terenie osady swoimi piosenkami czas umilała kapela ,,Średzioki”. Organizatorzy zadbali również, aby wszyscy mogli skosztować kiełbasek z grilla i gziku z pyrkami. Przy temperaturze sięgającej 30 stopni, wolontariuszki rozdawały też butelki z wodą. Najmłodsi chętnie zjeżdżali z dmuchańców, a ci, którzy nie mają lęku wysokości, dzięki straży pożarnej mogli wznieść się na wysięgniku nawet do wysokości 25 metrów.

Akcja Biała Sobota była realizowana z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dominowie, a także  przy współpracy z innymi instytucjami (Urzędem Gminy w Dominowie, Przychodnią Lekarza Rodzinnego w Dominowie, Ochotniczą Strażą Pożarną w Dominowie, Rezerwatem Archeologicznym w Gieczu, Gimnazjum w Gieczu  i innymi organizacjami pozarządowymi).

Dodajmy, że przedsięwzięcie odbyło się dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Mieszkańców Gminy Dominowo ,,Bona Fides”, które w ramach ogłoszonego przez Zarząd Powiatu w Środzie Wlkp. otwartego konkursu  ofert dla organizacji pozarządowych, otrzymało dofinansowanie na realizację zadania „Ochrona i promocja zdrowia”. Głównym celem projektu było objęcie różnorodnymi badaniami profilaktycznymi jak największej liczby mieszkańców powiatu średzkiego, oraz kształtowanie właściwych postaw dotyczących profilaktyki i ochrony zdrowia,  w szczególności wśród osób zamieszkałych na terenach wiejskich.

Autor: GPŚ | ka