nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Dominowo WIELKOPOLANIE WALCZYLI W GIECZU
WIELKOPOLANIE WALCZYLI W GIECZU Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
czwartek, 11 września 2014 15:19

W minioną niedzielę w Gieczu zainscenizowano walki Polaków z września 1939 roku. Podczas wydarzenia promowano książkę przedstawiającą 150 lat historii gminy Dominowo. Książka jest dostępna bezpłatnie dla zainteresowanych osób.

Niedzielne popołudnie w Gieczu rozpoczęło się od Mszy Świętej odprawionej w miejscowym gimnazjum. Zaraz po Mszy z pobliskiej łączki zaczęły dobiegać odgłosy walki. Wszystko za sprawą przygotowanej inscenizacji widowiskowo-historycznej pt. „Wielkopolanie walczą! Bzura 1939”. Walki Polaków w kampanii wrześniowej przedstawili członkowie Studia Historycznego „Huzar”, którzy wraz z wielkopolskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej przygotowali tę inscenizację. Oprócz ludzi, koni i pojazdów pancernych widzowie mogli podziwiać efekty pirotechniczne.

Niedzielne wydarzenie stało się też okazją do promocji książki pt. „Nasi przodkowie w walce o niepodległą ojczyznę. 1795 – 1945. 150 lat z historii gminy Dominowo”. Na wstępie autorzy książki tłumaczą, dlaczego powstała „…Dobrze, jeśli w takiej lokalnej społeczności znajdzie się grupa ludzi zainteresowanych przeszłością, dążąca do upowszechnienia prawdy o minionych wydarzeniach. Tę rolę często przyjmują na siebie nauczyciele pracujący w danym środowisku, którzy mają świadomość, jak ważne znaczenie w procesie wychowawczym szkoły pełni poznanie przez uczniów historii małej ojczyzny. Nie wszystko, co istotne dla budowania poczucia tożsamości narodowej, znajduje się przecież w podręcznikach i programach nauczania…”. Z książki można się dowiedzieć m.in. jak wyglądała administracja w latach 1793-1918, gospodarka, życie społeczne, oświata w okresie zaborów. Przedstawiono też życie religijne w tym czasie. Są też rozdziały poświęcone ziemiaństwu i udziale mieszkańców gminy w walce o niepodległość. Publikacja jest bogata w wiele archiwalnych, jak i współczesnych fotografii, co bardzo uatrakcyjnia publikację. Każdy, kto nie był na prezentacji książki, a chciałby się z nią zapoznać, może zgłosić się do GOKiR-u, gdzie dostanie taką książkę całkowicie za darmo. Wszystko dzięki dofinansowaniu, jakie uzyskał Gminny Ośrodek Kultury w Dominowie z funduszy unijnych.

 

Książka przedstawiająca 150-lat historii gminy Dominowo.

Autor: GPŚ | M.M