nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto NIE WIEDZIELI, DO KTÓREGO POWIATU NALEŻĄ
NIE WIEDZIELI, DO KTÓREGO POWIATU NALEŻĄ Email
Wpisany przez ama   
poniedziałek, 21 stycznia 2013 18:59

Państwo Hyży mieszkają na działce, która stanowi granicę pomiędzy dwiema wioskami: Wolicą Pustą a Mieszkowem, przynależącymi do różnych powiatów. W związku z ustaleniami geodetów nagle stali się bezdomni.

15 stycznia w sali wiejskiej w Wolicy Pustej w gminie Nowe Miasto nad Wartą, w obecności Aleksandra Podemskiego, wójta gminy, odbyło się zebranie z mieszkańcami wsi. Tematem spotkania była sprawa państwa Hyży, których dom położony jest między Wolicą Pustą (gmina Nowe Miasto, powiat średzki) a Mieszkowem (gmina Jarocin, powiat jarociński). Przez wiele lat rodzina Hyży mieszkała w Mieszkowie. Ale pewnego dnia geodeci przysłali pismo, że działka, na której znajduje się ich budynek mieszkalny, leży jednak w gminie Nowe Miasto, tym samym w innym powiecie. Tak właśnie rozpoczęły się problemy mieszkańców „granicznej” działki, z którymi zmagali się ponad pół roku.

W wyniku wniosków, do jakich doszli specjaliści, rodzina Hyży z Jarocina została wymeldowana. A że w Nowym Mieście się nie zameldowali, co przecież wiązałoby się na przykład ze zmianą wszelkich dokumentów, rejestracji pojazdów itp., jednym słowem nagle stali się bezdomni. Dlatego Lucjan Hyży zgłosił się do wójta Aleksandra Podemskiego, by ten po prostu przekazał działkę gminie Jarocin. W przeciwnym razie rodzina byłaby narażona na szereg kosztów, związanych z jakby nie patrząc, zmianą miejsca zamieszkania.

Wójt postanowił zorganizować w Wolicy Pustej spotkanie, gdzie pokazał mapki i zgodnie z prawem spytał pozostałych mieszkańców, czy zgadzają się na tę zmianę. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy, pojawiła się decyzja, dzięki której pan Hyży będzie musiał złożyć dokumenty w Jarocinie, by tam przyjęto go z powrotem jako mieszkańca Mieszkowa. Tymczasem granice gminy Nowe Miasto nad Wartą zmniejszą się o 96 arów działki, na której znajduje się „graniczny” dom w Wolicy Pustej.

Po zmianie granic

Przed zmianą granic

Autor: GPŚ | ama