nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto ZABIORĄ DZIERŻAWCOM 300 HEKTARÓW
ZABIORĄ DZIERŻAWCOM 300 HEKTARÓW Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
sobota, 09 lutego 2013 18:58

W związku ze zmianami w prawie odnośnie nieruchomości rolnej skarbu państwa w województwie wielkopolskim, doszło do porozumienia między Wielkopolską Izbą Rolniczą a Agencją Nieruchomości Rolnej w Poznaniu. Na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą znajduje się 300 hektarów gruntów rolnych przeznaczonych na sprzedaż.

Na mocy porozumienia do 2015 roku mają zostać sprzedane dzierżawy, głównie tzw. PGR-y i spółdzielnie produkcyjne. O tej sytuacji poinformował na ostatniej sesji rady gminy Marian Walkiewicz, przedstawiciel Izby Rolniczej.

Na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą jest 300 hektarów gruntów rolnych, które są przeznaczone na sprzedaż. Na planowanym spotkaniu dla rolników pojawią się przedstawiciele izby rolniczej, sołtysi, a także przedstawiciele rady gminy. Prawdopodobnie zostanie ogłoszony przetarg, który może być ograniczony bądź nieograniczony, również dla rolników z innych gmin. W skład komisji przetargowych wejdzie 50 proc. osób z czynnika społecznego, czyli ze związków zawodowych oraz izb rolniczych, tak aby mieć pełną kontrolę nad zagospodarowaniem tych gruntów.

Marian Walkiewicz namawia potencjalnych zainteresowanych do kupna ziemi, gdyż nie chce, aby poszła ona w ręce „obcych”. Tymczasem 50 proc. dotychczasowych dzierżawców tych gruntów ma pretensje z powodu takiego obrotu sprawy.

Autor: GPŚ | ama