nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto OŚRODEK KULTURY W NOWYM MIEŚCIE DZIAŁA PRĘŻNIE
OŚRODEK KULTURY W NOWYM MIEŚCIE DZIAŁA PRĘŻNIE Email
Wpisany przez ama   
sobota, 23 marca 2013 17:00

Podczas ostatniej sesji rady gminy w Nowym Mieście nad Wartą Maciej Kuderczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, przedstawił ofertę placówki na 2013 rok. Mimo zmniejszenia budżetu, wiele z zaplanowanych imprez, jak i pozostałych wydarzeń odbędzie się.

W 2013 roku, budżet nowomiejskiego GOK-u został zmniejszony o 40 tys. zł. Mimo to, placówka chce zorganizować szereg imprez, które znalazły się we wcześniejszych planach. Do najważniejszych z nich należą: koncert rockowy Spring Show vol. 1 (23 marca), Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej (17 kwietnia), Dzień Dziecka w Kruczynie (2 czerwca), Turniej Gmin Nowe Miasto-Żerków w Hermanowie (16 czerwca), Wianki, na których wystąpi Kamil Bednarek (23 czerwca), festyn w Chwalęcinie na otwarcie lata (7 lipca), dożynki gminne (18 sierpnia), dożynki w Chromcu (31 sierpnia), festyn w Chociczy na pożegnanie lata (1 września), Dni Ziemi Nowomiejskiej (7 – 8 września) i wiele, wiele innych.

W tygodniu w nowomiejskim GOK-u dzieje się bardzo dużo. We środy odbywają się tam próby zespołu folklorystycznego „Laskowiacy” (są dwie grupy wiekowe). Najczęściej „Laskowiaków” można oglądać podczas lokalnych imprez, m.in. na dożynkach. GOK opiekuje się również sekcją bębnistek, które uświetniają swoją obecnością wiele uroczystości o charakterze patriotycznym. Na nowomiejskiej scenie Ośrodka Kultury gości także zespół śpiewaczy „Złota Jesień”, czyli grupa starszych pań z „Laskowiaków”, które piszą własne teksty i często wykonują je przy znanym ludowym akompaniamencie. Co tydzień w piątki wieczorem, w małej salce swoje próby ma chór Domino Cantemus, śpiewający w Zespole Szkół im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Nowym Mieście i w kościele pw. św. Trójcy w każdą niedzielę i święta oraz podczas ważnych uroczystości o charakterze narodowym. Dwa razy do roku na sali Ośrodka ćwiczy także zespół „Niebieskie Aniołki” – grupa 14 dziewcząt, głównie z gimnazjum, które akurat przygotowują się przed większym występem.

We wtorki swoje próby ma zespół tańca nowoczesnego „El-Toro”, który często jest widywany na gminnych imprezach i cieszy się dużą sympatią publiczności. Oprócz tego GOK dba o takie zespoły jak: „Poisoned Seed”, „Druga Zmiana”, a także kapela „Wyrzynarka”.

Poza tym, we czwartki odbywają się warsztaty plastyczne, w piątek kółko warcabowo-szachowe, a w poniedziałki scenę zajmują młodzi aktorzy z kółka teatralnego. Oprócz bezpłatnych kółek zainteresowań, są również te odpłatne: lekcje angielskiego i niemieckiego, nauka gry na gitarze, zajęcia zumby, jogi czy kursy na prawo jazdy. We środy GOK użycza swojej kuchni uczniom z nowomiejskiego gimnazjum, którzy mają tam fakultet kulinarny. Niedawno, jedno z pomieszczeń zostało oddane w dzierżawę Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu. Ośrodek Kultury próbuje także znaleźć pieniądze na zagospodarowanie pomieszczenia na magazyn książek biblioteki publicznej, która znajduje się w budynku. 

Autor: GPŚ | ama