nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto PIELGRZYMKA DO WIELENIA ZAOBRZAŃSKIEGO
PIELGRZYMKA DO WIELENIA ZAOBRZAŃSKIEGO Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
piątek, 12 lipca 2013 15:49

Parafianie z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie nad Wartą, 2 lipca 2013 roku, udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim.

Według tradycji, to właśnie w Wieleniu Zaobrzańskim, pewnej ubogiej pasterce ukazała się Matka Boska i poprosiła o to, by w tym miejscu wzniesiono świątynię na jej część. Najpierw pod koniec XIII wieku, cystersi wybudowali tutaj kościół drewniany. Wielki kult oraz rzesze wiernych sprawiły, że w latach 1731-1741 zbudowano kościół murowany, który istnieje do dnia dzisiejszego. Główne uroczystości Matki Bożej Ucieczki Grzeszników, odbywają się właśnie 2 lipca, a odpust trwa 8 dni. Do Sanktuarium w Wieleniu Zaobrzańskim, przybywają liczne grona wiernych, głównie z Wielkopolski i Dolnego Śląska. Podczas pielgrzymki, uczestnicy z gminy Nowe Miasto, wzięli udział w uroczystej Mszy św. z udziałem kilkunastu kapłanów. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Antoni Długosz z diecezji częstochowskiej, znany z programu telewizyjnego dla dzieci „Ziarno”. Pielgrzymka była również sentymentalnym powrotem ks. proboszcza Jacka Tosia w jego rodzinne strony.

– Zwiedziliśmy kościół parafialny w Przemęcie do którego należy miejscowość Perkowo skąd pochodzi nasz kapłan – powiedział uczestnik pielgrzymki Jacek Nyczke. – W Roku Wiary katolicy powinni pielgrzymować do sanktuariów maryjnych, nawiedzać kościoły, w których zostali ochrzczeni, dając świadectwo swojego przywiązania do Pana Boga.

 

Na zdjęciu drugim:  Ks. Jacek Toś, proboszcz dębińskiej parafii z parafianami i ks. biskupem Antonim Długoszem na spotkaniu po Mszy świętej.

Na zdjęciu pierwszym: Wszyscy uczestnicy pielgrzymki

Autor: GPŚ | ama | Fot. Jacek Nyczke