nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto REWOLUCJA ŚMIECIOWA ORGANIZACYJNYM NIEWYPAŁEM?
REWOLUCJA ŚMIECIOWA ORGANIZACYJNYM NIEWYPAŁEM? Email
Wpisany przez ama   
poniedziałek, 15 lipca 2013 19:06

Wokół śmieci wielki szum. Miało być lepiej, wyszło inaczej, a wśród społeczeństwa dezorientacja – Kubły pozabierano a segregować w coś trzeba – słyszy się. W związku z tak licznymi niewiadomymi w tej kwestii w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście nad Wartą odbyło się zebranie w tej sprawie.

- Moim zdaniem ta ustawa śmieciowa nie jest absolutnie doskonała. Myślę, że do tej pory tak jak było, nie było źle. Brakowało tylko jednej rzeczy – brakowało gminom instrumentów, dzięki którym gminy mogłyby egzekwować posiadanie przez mieszkańców umów, realizowanie tych umów. Każdy płacił za śmieci, za tyle ile rzeczywiście złożył, wybierał firmę, z którą chciał współpracować i moim zdaniem to było dobre – mówiła Agnieszka Król, sołtys Nowego Miasta obecna na zebraniu. – Gdzieś tam ktoś się poplątał i zrobił zamieszanie w tym, co nie było doskonałe, ale było bliskie dobremu rozwiązaniu. Na zebranie została zaproszona Joanna Jaśkowiak – przedstawiciel ZGO-NOVA sp. z o.o. – firmy, która wygrała przetarg w gminie Nowe Miasto. Kolejno głos zabrał wójt gminy, Aleksander Podemski, który wyjaśnił ogólnie problemy związane z gospodarką śmieciową. W kwietniu mieszkańcy gminy – a przynajmniej ci, którzy korzystali z usług ZGO – dostali pismo z propozycją zakupu kubła. Była to decyzja w ciemno, ponieważ nie wiadomo jeszcze wtedy było czy ZGO wygra przetarg czy nie. Wiadomo było tylko tyle, że kosz będzie odbierany, bez względu na firmę, która wygra przetarg – sęk w tym, że można było kupić kosz drożej, lub taniej. Niektórzy kupili – inni nie. Kiedy przetarg rozstrzygnięto, kubły zabrano. Ludzie więc pytali – w co segregować? Joanna Jaśkowiak poprosiła o wyrozumiałość, wytłumaczyła też, że kubłów zabrakło, a ci którzy ich nie kupili, będą musieli zrobić to teraz.

Na gminnej stronie internetowej pojawiła się ulotka dotycząca tego, kiedy ZGO będzie zbierało śmieci i na jakich zasadach. Każdy mieszkaniec dostał już 5 rodzajów worków: żółte, białe, zielone, niebieskie i brązowe. Do żółtych worków wrzucamy tworzywa sztuczne, czyli zgniecione i niezakręcone butelki po napojach typu PET, opakowania po płynach do mycia naczyń, kąpieli, prania, płukania, szamponach. Nie wrzucamy tu folii, rur PCV, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, mebli i ich części, zabawek, tworzyw piankowych i styropianu, opakowań po jogurtach, jednorazowych naczyń, reklamówek, foliowych woreczków po np. mleku, kartoników po mleku i sokach. W białe worki wkładamy szkło białe, a w zielone szkło kolorowe – szklane butelki po napojach, słoiki wstępnie oczyszczone i bez nakrętek. Nie wolno wrzucać tutaj naczyń żaroodpornych, kryształu, kieliszków, szklanek, porcelany, ceramiki, żarówek i świetlówek, szyb okiennych, samochodowych, luster, doniczek, opakowań po lekach. Niebieski worek służy do segregacji papieru co rozumie się jako czyste niezabrudzone, niezatłuszczone kartony, tekturę falistą, gazety, książki, papier piśmienny, zeszyty bez okładek plastikowych. Nie wrzucamy tutaj kartoników po mleku i sokach, jednorazowych naczyń, zatłuszczonego papieru po maśle czy margarynie, kalki, papieru woskowego, tapet, pampersów. W brązowe worki będzie trzeba wkładać odpady organiczne, czyli gałęzie, liście, substancje biodegradalne itp. Co zatem z całą resztą? Gdzie to wyrzucać? Do kosza.

Obalamy też mity:

– nie trzeba szorować butelek, wystarczy wylać ich zawartość.

– nie trzeba także odklejać naklejek od butelek.

– trzeba odkręcać nakrętki od butelek, ale można je wrzucać w ten sam worek.

– jeśli chcesz segregować osobno np. kubki do jogurtów – możesz to zrobić, włożysz w inny osobny, swój worek – zabiorą. Puszki i metal – do pojemnika. Do pojemnika nie wrzucamy gruzu, kamieni, popiołu.

– 2 razy w roku będą zbierane duże gabaryty (tj. lodówki, pralki, komputery itd.)

Autor: GPŚ | ama