nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto WARSZTATY PLASTYCZNE W PLENERZE
WARSZTATY PLASTYCZNE W PLENERZE Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
poniedziałek, 15 lipca 2013 22:16

Warsztaty plastyczne w plenerze dla dzieci z gminy Nowe Miasto nad Wartą, które zorganizował Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą – dobiegły końca. Nadszedł czas na ich podsumowanie.

Warsztaty plastyczne, były zorganizowane w ramach projektu Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i trwały od 1 do 6 lipca 2013 roku. W projekt zaangażowała się Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą, konkretnie – Oddział dla Dzieci. Jedna – najlepsza praca z każdego warsztatu zostanie opublikowana w książce pt.: Pamiątki czasu – magiczne zakątki Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Oprócz tego w książce będzie można znaleźć wiersze znanej poetki Urszuli Kozłowskiej i zdjęcia Dariusza Paszkiewicza. Publikacja ukaże się w listopadzie tego roku.

Zajęcia prowadziła, zaproszona przez Bibliotekę, Elżbieta Krygowska-Butlewska – poznańska malarka, laureatka wielu prestiżowych nagród (m.in. I miejsca na II Ogólnopolskiej Wystawie Satyry w „Zachęcie” w Warszawie), absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Na co dzień pracuje jako nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu i zajmuje się ilustracją książkową, rysunkiem satyrycznym, a także projektowaniem graficznym. Dzieci znajdowały się zatem pod profesjonalnymi skrzydłami.

1 lipca dzieci zagościły w pałacach i parkach – najpierw w Klęce, a potem w Szypłowie. Następnego dnia – na promie w Dębnie i w pałacu przy bramie w Boguszynie. 3 lipca zajęcia odbyły się w dawnych zabudowaniach w Kruczynie, oraz wokół zabytków przyrodniczych Szypłowa. Czwartego dnia, uczestnicy malowali w parku w Boguszynie i pałacu w Skoraczewie, a w piątek przy starych dębach w Kruczynie, a potem w Skoraczewie. Ostatniego dnia pleneru, 6 lipca, zajęcia miały miejsce przy kościele i dzwonnicy w Dębnie oraz obejściu pałacowym w Klęce. Ogółem, podczas tych niesamowitych zajęć, dzieci poznały m.in. jak jasne pastele kontrastują z ciemnym tłem, technikę szkicu węglem i kredką, monotypię, czyli technikę polegająca na wykorzystaniu farby drukarskiej, szarego lub białego papieru oraz odrysowywaniu wcześniej wykonanego szkicu na nowej kartce, temperę oraz takie postaci ze świata sztuki jak impresjonista Paul Cezanne, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Oprócz tego w każdy lipcowy czwartek, Oddział dla Dzieci, BPG Nowe Miasto nad Wartą, zaprasza dzieci na Czwartkowe popołudnia z grami planszowymi oraz puzzlami (14.00-15.30), a w sierpniowe piątki na zajęcia z cyklu Wakacyjne „uczę się bawiąc” na świeżym powietrzu (16.00-17.00)

Autor: GPŚ | ama