nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

ODPUST W DĘBNIE Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
czwartek, 22 sierpnia 2013 17:21

15 sierpnia 2013 roku, odbył się odpust parafialny ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie nad Wartą, który jak co roku zgromadził wielkie rzesze wiernych.

Msza święta koncelebrowana została odprawiona przez trzech kapłanów na placu przed kościołem. Ks. proboszcz Jacek Toś z Dębna nad Wartą modlił się w intencji wyznaczonej,  ks. kanonik Stanisław Tomalik z Nowego Miasta w intencji pracowników przemysłu zielarskiego skupionego wokół firm: Martin Bauer, Europlant Group, Phytopharm, z kolei ks. Eugeniusz Kiszka z Mieszkowa w intencji wszystkich parafian dębińskich. Mszę św. swoim śpiewem wzbogacił chór św. Cecylii z parafii orzechowskiej. Kazanie natomiast wygłosił ks. Kiszka, który mówił o ważności święta Matki Bożej, która od wieków troszczy się o polski naród i czuwa nad naszą ojczyzną. – 15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego upamiętniające wielkie zwycięstwo polskich żołnierzy nad ekspansją bolszewików zwane, „Cudem nad Wisłą'”. O tej historii musimy pamiętać – powiedział kaznodzieja. Mówił także o zielarzach związanych z firmą Phytopharm, którzy wybrali sobie odpust dębiński, by tu od mszy św. rozpocząć obchody swojego święta, na imprezie zamkniętej w Folwarku Konnym w Hermanowie. Poświęcono bukiety ziół i kwiatów przyniesione przez pielgrzymów. – Piękna słoneczna, sierpniowa pogoda sprawiła, że na nasz odpust przybyły tłumy ludzi z całej okolicy. I tak się dzieje już od kilku wieków. Stary gotycki kościół ma już 566 lat. Cieszymy się, że trafił do naszej parafii ks. Jacek, kapłan z duszą artysty, który niezwykle troszczy się, by ta perełka gotyku ciągle piękniała – powiedział uczestnik uroczystości Jacek Nyczke.

  1. Księża podczas uroczystej procesji. Od lewej: ks. Stanisław Tomalik (parafia Nowe Miasto nad Wartą), ks. Eugeniusz Kiszka (parafia Mieszków), ks. Jacek Toś (parafia Dębno).

  1. Zgromadzeni wierni przy kościele podczas procesji odpustowej.
Autor: GPŚ | ama | Zdjęcia: Jacek Nyczke