nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto NOWE MIASTO W TECHNICE FROTTAGE I COLLAGE
NOWE MIASTO W TECHNICE FROTTAGE I COLLAGE Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
środa, 16 października 2013 12:46

8 października w ramach obchodów 730-lecia Nowego Miasta zostały zorganizowane warsztaty plastyczne pt. „Nowe Miasto w technice frottage i collage”, które poprowadziła Elżbieta Krygowska-Butlewska.

Warsztaty rozpoczęły się o godz. 9.30 i były przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych z Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Zajęcia odbywały się w plenerze, a poprowadziła je Elżbieta Krygowska-Butlewska, słynna poznańska malarka, która już po raz kolejny uczestniczyła w nowomiejskim przedsięwzięciu.

W małej salce Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Mieście spotkali się uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej z Boguszyna, Chociczy, Klęki i Kolniczek. Malarka po krótkim wprowadzeniu wytłumaczyła uczestnikom, na czym polegają techniki frottage i collage. Następnie rozdała potrzebne materiały i dzieci wyruszyły w teren. Uczniowie oraz ich opiekunowie zbierali najrozmaitsze faktury z Nowego Miasta nad Wartą.

– Zaczęliśmy od poewangelickiego budynku, w którym mieści się biblioteka i GOK oraz faktur z drzew, bruku i ogrodzenia – powiedziała jedna z uczestniczek warsztatów. Następnie obeszliśmy Zielony Rynek, strażnicę i ruszyliśmy w stronę kamiennego rynku, gdzie dawne kamienice, chodniki oraz pompa dały ciekawe odbicia faktur. Na zakończenie odwiedziliśmy kościół, który jest w Nowym Mieście od II poł.  XV w. – dodała. Po powrocie do sali uczestnicy posilili się drożdżówkami ufundowanymi przez nowomiejską Piekarnię „Puchatek” i zabrali się do pracy, która trwała jeszcze 2 godziny.

Uczniowie nauczyli się nowych technik, sposobów artystycznych. a przepiękne prace można oglądać w holu GOK-u. Każdy z uczestników otrzymał też certyfikat uczestnictwa przygotowany przez Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Certyfikaty wręczyły Gabriela Kosmala, sekretarz Gminy oraz prowadząca warsztaty.

 

Autor: GPŚ | ama