nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto INTERNET, ALE NIE DLA WSZYSTKICH
INTERNET, ALE NIE DLA WSZYSTKICH Email
Wpisany przez Mariusz   
piątek, 30 stycznia 2015 11:06

Już niedługo nowomiejska gmina będzie miała internet. Na wiosnę 2015 roku w Gminie Nowe Miasto nad Wartą zaistnieje Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa. Niestety obejmie ona tylko wybrane wioski. Dlaczego?

Ukończenie budowy Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej w 2014 roku było priorytetem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Projekt ten obejmował województwa lubuskie, pomorskie i wielkopolskie. – Wybudowanie sieci szybkiego Internetu pozwoli nam nie tylko wyrównać szanse mieszkańców wsi i małych miejscowości w dostępie do zasobów sieci, ale też pozwoli na budowę gospodarki opartej na wiedzy, wzmocni konkurencyjność polskich firm i pracowników na europejskim rynku – piszą na stronie szerokopasmowawielkopolska.pl koordynatorzy projektu. Projekt opiewa na kwotę ponad 333 mln zł netto. W przedsięwzięcie finansowo zaangażowała się Unia Europejska oraz Urząd Marszałkowski w Poznaniu, który dofinansował projekt kwotą ponad 283 mln zł. Dzięki temu Wielkopolska będzie pierwszym regionem w Polsce, gdzie będzie funkcjonował szerokopasmowy internet. Budową Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej zajmuje się WSS S.A, która ma wybudować 4500 km sieci światłowodowej w całej Wielkopolsce z 576 punktami dostępowymi – co najmniej jednym w każdej wielkopolskiej gminie. Jest to zadanie na lata 2014-2020.

Również Gmina Nowe Miasto nad Wartą została „zamieszana” w ten internet. Już jakiś czas temu mieszkańcy kilku wiosek dostali deklarację czy zgodzą się na ewentualne umieszczenie sieci w swoich gruntach. Prace przygotowawcze na posesjach są bezpłatne, lecz jeśli ktoś będzie chciał korzystać z internetu, będzie musiał podpisać umowę z operatorem – Eneą S.A. – Jaka będzie cena, tego jeszcze nie wiadomo, zależy to od Enei – powiedział radny Jacek Nyczke. – Docelowo w każdym mieszkaniu, w każdym domu ma być w Polsce internet

z prędkością co najmniej 30 MB. W ciągu pięciu lat będzie to w całej Polsce założone. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie szerokopasmowawielkopolska.pl, umowę będzie można podpisać na okres od 12 do 23 miesięcy, a koszt 1 Mb/s będzie wynosił 5 zł.

Jak na razie w nowomiejskiej gminie wytypowano takie wioski jak: Wolica Kozia, Wolica Nowa, Klęka, niecałe Nowe Miasto i Boguszyn. Dlaczego tylko te? Odpowiedź jest prosta.

Z powodu braku pieniędzy.

Autor: GPŚ | ama