nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto DLACZEGO NIE KORZYSTAJĄ ZE SKATEPARKU?
DLACZEGO NIE KORZYSTAJĄ ZE SKATEPARKU? Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
piątek, 27 lutego 2015 08:53

W lipcu 2014 roku, narodził się pomysł, żeby w Nowym Mieście powstał skatepark. I powstał, ale na tym się skończyło, bo jak na razie nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Gmina ma sposób, żeby to zmienić.

– Na pierwszy rzut oka, to pieniądze wyrzucone w błoto, ale jak się głębiej pomyśli to jest naprawdę bardzo dobry pomysł – mówił wówczas Artur Borkowski, uzasadniając, że place zabaw są fajne, ale dla dzieci i dla rodziców z nimi. Wydaje się, że skateparki są jedynym rozwiązaniem dla gimnazjalnej młodzieży. Niedługo później gmina wystąpiła z wnioskiem o pomoc finansową do Lokalnej Grupy Działania „Zaścianek” w Żerkowie i tak na nieczynnym asfaltowym boisku przy Zespole Szkół im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Nowym Mieście, powstał pierwszy skatepark w gminie. Zadanie zostało wykonane w ramach projektu pn.: „Urządzenie skateparku w Nowym Mieście nad Wartą”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W skład skateparku wchodzą (wg planu): staw Fun Box, wall-ramp, spine-ramp, Olly-box trzyczęściowy, Walk-box, crub ukośny, ławka Skate, rail. Koszt jaki poniosła gmina to 39 945,18 zł brutto (dofinansowanie – 25 tys. zł).

Na przedostatniej komisji Rady Gminy, radny A. Borkowski zapytał sekretarz gminy, Gabrielę Kosmalę o czas i możliwość otrzymania dofinansowania na inne skateparki w gminie. – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich został zatwierdzony przez komisję europejską i teraz będzie legistratura krajowa. Spodziewam się, że to będzie nie wcześniej niż w trzecim kwartale tego roku – powiedziała G. Kosmala. Jak się okazuje, dofinansowanie będzie mniejsze (63,63%), a gmina musi wystąpić z wnioskami do Zaścianka w szerszej grupie, najlepiej łącząc się z innymi gminami. Radna Zofia Kędziora poddała wątpliwości pomysł tworzenia nowych skateparków, skoro jest jeden, a nikt z niego nie korzysta. Wójt Aleksander Podemski zauważył, że powodem kiepskiej frekwencji jest nierówna powierzchnia betonowa, która – jego zdaniem – powinna zostać wykonana od nowa. – Plac będzie większym kosztem niż te urządzenia. To są koszty – powiedział włodarz gminy. Ostatecznie radni postanowili monitorować powodzenie jakim cieszy się obecny obiekt, a dopiero potem ustalić, czy jest sens tworzenia nowych skateparków. 


Skatepark w Nowym Mieście. fot. ama

Autor: GPŚ | ama