nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Nowe Miasto RUSZYŁA BUDOWA CHODNIKA
RUSZYŁA BUDOWA CHODNIKA Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
czwartek, 28 maja 2015 09:19

Po blisko dwóch latach mieszkający przy bardzo ruchliwej Drodze Krajowej nr 11 w Wolicy Pustej doczekają się bezpiecznego pobocza. Niedawno ruszyła wyczekiwana budowa chodnika. 

Przy trasie prowadzącej z Jarocina do Poznania w Wolicy Pustej po lewej stronie mieszka 10 rodzin (ok. 48 osób). Wśród nich jest 11. dzieci, które muszą przejść po wąskim, wyboistym poboczu, by codziennie dotrzeć na przystanek autobusowy i pojechać do szkoły. Po drugiej stronie drogi jest 7 domostw, gdzie mieszka 6. dzieci. To właśnie na tym poboczu ma pojawić się wreszcie długo wyczekiwany chodnik. Dlaczego wreszcie? Bo budowa chodnika – choć wydawała się zapięta na ostatni guzik – stanęła w pewnej chwili pod znakiem zapytania.

W lipcu ubiegłego roku GPŚ zainteresował się sprawą chodnika, który miał być budowany już w roku 2013. Całą poprzednią kadencję sołtys wsi Grażyna Nawrocka starała się o to, by bezpieczne pobocze wreszcie się pojawiło. Okazało się, że w lipcu 2014 roku, chodnik został ujęty przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w tzw. ścieżkę bezpieczeństwa Kotlin-Nowe Miasto, ale przeszkodą okazała się… obwodnica Jarocina. Wg GDDKiA ruch na „jedenastce” miał być mniejszy i chodnik przestał być priorytetem dla GDDKiA, ale Gmina cały czas czyniła starania by chodnik powstał.

W planie była budowa chodnika od domu państwa Michalaków aż do domu państwa Graczyków, tj. ok. 750 m. Początkowo chodnik miał być dłuższy, aż do domu państwa Pilarczyków, ale z tego pomysłu zrezygnowano. Ze strony Gminy zostały wydane wszystkie pozwolenia. Ponadto Gmina zarezerwowała 250 tys. zł. Z funduszu sołeckiego przekazano z kolei 2 lata temu 13.807 zł, a resztę pieniędzy miało dołożyć właśnie GDDKiA.

Pretekst rezygnacji z budowy chodnika był chyba niezbyt trafny, bo ruszyła i budowa chodnika i obwodnicy. Obecnie miejsce to zostało odwodnione i jest przygotowywane do położenia kostki brukowej. Przetarg na inwestycję wygrała firma Kasprzak z Koźmina Wlkp. Chodnik będzie miał długość 621 m i według planów ma powstać do 27 czerwca. 


Budowa długo wyczekiwanego chodnika ruszyła. fot. ama

Autor: GPŚ | ama