nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Sport PIERWSZY ŚREDZKI HUBERTUS
PIERWSZY ŚREDZKI HUBERTUS Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
środa, 30 października 2013 20:21

W sobotę jeźdźcy i hodowcy z okolic zjechali się w południe na lotnisku k. Środy, aby uczcić dzień św. Huberta.

Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Nazwa pochodzi od św. Huberta – patrona myśliwych i jeźdźców. Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym. Wśród jeźdźców urządzana jest pogoń za lisem, podczas której konno ściga się tzw. lisa – jeźdźca z kitą lisią przypiętą do lewego ramienia. Ten, kto ją zerwie wygrywa i ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, a za rok sam ucieka jako lis. Obchody tego święta mają zapewnić dobre wyniki myśliwym w nadchodzącym sezonie.

Po krótkiej odprawie jeźdźcy wyjechali w teren. Trasa wiodła przez okoliczne wioski i lasy. W trakcie odbyła się pogoń za lisem. Po długiej i wyczerpującej, zarówno konie jak i jeźdźców gonitwie, lisa udało się złapać Patrycji Wojtaszak. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa osobno odbyła się gonitwa dla dzieci. Tu lisa złapała Martyna Frąckowiak. Następnie jeźdźcy na koniach i goście bryczką wyruszyli w stronę lotniska, gdzie odbyła się dekoracja uczestników. Po odprowadzeniu koni do stajni uczestnicy udali się na wspólną zabawę. Organizatorzy serdecznie dziękują gościom i wszystkim, którzy przyczynili się, aby ta impreza się udała.

Autor: GPŚ | P.B | fot. Paula Bartkowiak
 

Dodaj komentarz

Jeżeli chcesz, aby Twój komentarz był widoczny od razu po napisaniu musisz się zarejestrować/zalogować. W przeciwnym razie komentarze są publikowane dopiero po akceptacji moderatora.


Kod antysapmowy
Odśwież