nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Sport MAŁY WYŚCIG POKOJU
MAŁY WYŚCIG POKOJU Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
wtorek, 27 maja 2014 18:30

Od 16 po 18 maja na drogach Wielkopolski odbył się 55. Międzynarodowy Mały Wyścig Pokoju w ramach kalendarza PZKol. Co rok ten wyścig gromadzi młodych (12-13 lat) szosowych kolarzy. Tegoroczny zgromadził 81 zawodników, którzy reprezentowali 22 kluby z całego kraju.

Wyścig składał się z 4 etapów. W tym gronie pierwszy raz wystartowała czwórka młodych kolarzy z KS Polonia w składzie: Filip Łażewski, Filip Cybichowski, Maksymilian Mendeleew-Pilecki i Krzysztof Nakonieczny. Pierwszy etap przybiegał w okolicach Tarnowa Podgórnego na dystansie 45 km. Pogoda w te dni była wyzwaniem dla kolarzy. Mocny, zimny wiatr i deszcz sprawiły, że  peleton szybko rozerwał się na kilka grup. Ale to nie przeszkadzało zawodnikom rozwijać szybkość do 60 km/h. Wydarzyło się kilka poważnych kraks, z których kilku zawodników trafiło do szpitala ze złamaniami. Nasi zawodnicy szczęśliwe ukończyli etap na: 35. pozycji – K .Nakonieczny, 44. – F. Łażewski, 56. – M. Mendeleew-Pilecki, 57. – Filip Cybichowski.

Drugi dzień wyścigu składał się z 2 etapów. O 10-tej rano czasówka, a o 16-tej etap ze startu wspólnego. Jazda indywidualna na czas na dystansie 5,2 km odbyła się w Rokietnicy. K. Nakonieczny był 47., 66 Max Mendeleew-Pilecki, 70 F. Łażewski i 73 F. Cybichowski. W klasyfikacji generalnej po 2 etapach poloniści spadli – K. Nakonieczny na 51. miejsce, M. Mendeleew-Pilecki na 67., F. Cybichowski 68. i 73. F. Łażewski.

Po czterech godzinach odpoczynku kolarze stanęli na starcie 3 etapu w Poznaniu na dystansie 22 km. Ulewny deszcz i porywisty wiatr znów doprowadził do kilka kraks, z których 3 zawodników trafiło z ciężkimi złamaniami do szpitala, a nasi wszyscy ukończyli etap. Dzielnie walczył w peletonie Krzysztof Nakonieczny, który zajął na etapie 35. lokatę, 52. był F. Łażewski, 61. M. Mendeleew-Pilecki i 62. F. Cybichowski. O 10 rano w niedzielę zawodnicy spotkali się na starcie 4 etapu w Szamotułach na dystansie 24 km. Wyścig od razu rozpoczął się ucieczkami z peletonu. Szybkość na etapie dochodziła do 50 km/h. Rozerwany peleton podzielił się na grupy, w których było po 5 – 10 zawodników. Na tym etapie nasi zawodnicy poprawili się zajmując następujące lokaty: K. Nakonieczny 39., 54. Max Mendeleew-Pilecki, 57. F. Łażewski, 67. F. Cybichowski. W klasyfikacji drużynowej nasz zawodnicy zajęli 13. miejsce.

Podsumowując wyścig można powiedzieć, że na zawodach tak wysokiej rangi, nasi zawodnicy będąc najmłodszym rocznikiem i dopiero po 5 miesiącach przygotowań pokazali dobry rezultat. Ich przeciwnicy mają za plecami już 3 lata treningów w takich potęgach kolarskich jak np. klub Pacyfik Toruń, gdzie wychował się Michał Kwiatkowski. To jeszcze raz pokazuje jak wymagający jest to sport i że nasi kolarze godnie zadebiutowali w krajowym peletonie PZKol.


Autor: GPŚ | Kierownik sekcji kolarskiej KS Polonia mgr Alex Mendeleew-Pilecki
 

Dodaj komentarz

Jeżeli chcesz, aby Twój komentarz był widoczny od razu po napisaniu musisz się zarejestrować/zalogować. W przeciwnym razie komentarze są publikowane dopiero po akceptacji moderatora.


Kod antysapmowy
Odśwież