nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Sport ŚREDZIANIE CHCĄ PODRÓŻOWAĆ
ŚREDZIANIE CHCĄ PODRÓŻOWAĆ Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
sobota, 25 października 2014 10:50

Ile kosztuje zdobycie Kilimandżaro, dlaczego przewodnicy noszą buty zrobione z opon i jakie myśli ma człowiek na dużej wysokości, kiedy zaczyna brakować tlenu. To część ciekawostek, którymi w niedzielne popołudnie podzielili się podróżnicy podczas Wysokogórskiego Spotkania Podróżniczego.

W niedzielne popołudnie Piwnica Retro gościła podróżników, którzy opowiedzieli o swoich wyprawach. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Jak się okazało jest całkiem sporo średzian, którzy chcieli posłuchać o niecodziennych wyprawach.

Na początku Arkadiusz Szymurski, zdobywca Kilimandżaro (5895m n.p.m.) zabrał wszystkich do Afryki, rozpoczynając swoją wędrówkę od 2008 roku, kiedy to zdecydował się zakupić bilet i wyruszyć na Kilimandżaro. Był to zorganizowany trekking, gdzie samo wejście na górę kosztowało go 1500$.

Następnie słuchacze swoją uwagę skierowali na wygasły wulkan Elbrus. Maja i Damian przedstawili swoją prezentację w postaci filmu, który pokazuje z jakimi trudnościami musieli się zmagać podczas wejścia na Elbrus oraz później na Kazbek.

Górskie opowieści rozbudziły w słuchaczach ciekawość i chęci do dalszej wędrówki. Dlatego z ochotą wysłuchali relacji zdobywcy Korony Ziemi, Bartłomieja Wróblewskiego. Zebrani z wielkim entuzjazmem przyjęli prezentację podróżnika. A on sam, jak stwierdził, mógłby opowiadać o każdym szczycie osobno, tworząc z każdej wyprawy nową historię. Opowieści o podróżach po kontynentach, wędrówkach po górach i napotykanych ludziach wywołały falę pytań wśród uczestników. Bartłomiej odpowiadał na nie z ogromną pasją.

Podróżnicy skupili się w swoich opowieściach na najciekawszych rzeczach i pewnie dlatego, mimo iż czas wystąpień nieco się przedłużył, uczestnicy chętnie zostali do końca. Być może właśnie dzięki temu mogli, choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i udać się w te niezwykłe miejsca, razem z podróżnikami. – Tak liczna frekwencja i zainteresowanie ludzi jest ogromną motywacją do dalszych działań i organizacji kolejnych spotkań, takich jak np. II Festiwal Podróżniczy w Środzie – zdradził nam po spotkaniu Grzegorz Posała, prezes Stowarzyszenia Klub Szalonego Podróżnika. 


Arkadiusz Szymurski, zdobywca Kilimandżaro

Damian i Maja zdobywcy Elbrus

Autor: GPŚ | G.P, Opr. M.M
 

Dodaj komentarz

Jeżeli chcesz, aby Twój komentarz był widoczny od razu po napisaniu musisz się zarejestrować/zalogować. W przeciwnym razie komentarze są publikowane dopiero po akceptacji moderatora.


Kod antysapmowy
Odśwież