nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Sport U JAPOŃSKICH MISTRZÓW
U JAPOŃSKICH MISTRZÓW Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
poniedziałek, 09 listopada 2015 11:54

Średzcy karatecy trenujący w Poznańskim Stowarzyszeniu Karate Shotokan szlifowali w ubiegłym tygodniu swoje umiejętności pod okiem renomowanych japońskich mistrzów karate.

W trwającym od środy do niedzieli zgrupowaniu szkoleniowym wzięli udział Wiesław Kaczmarek, Dariusz Węcławiak i Daria Węcławiak (ta ostatnia trenowała tylko w pierwszym dniu ze względu na wyjazd do Słowenii na mistrzostwa świata). Zawodnicy mieli okazję po raz kolejny ćwiczyć pod okiem shihana Rikuty Kogi 8dan, który gościł w Poznaniu już po raz trzeci. Ten ponad siedemdziesięcioletni mistrz od wielu lat mieszka i pracuje w Szwajcarii, gdzie opiekuje się reprezentacją tego kraju. Warto jednak wiedzieć, że w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych prowadził szkołę karate w Hongkongu, której adepci statystowali jako uczniowie szkoły Hana w kultowym filmie tamtych lat „Wejście smoka”. Drugim prowadzącym szkolenie był przybyły prosto z Japonii, urodzony w 1972 roku Kancho Nobuaki Kanazawa 7dan. Jest on aktualnie prezydentem ogólnoświatowej organizacji Shotokan Karate-Do International Federation założonej przez jego ojca Hirokazu Kanazawę – jednego z ostatnich żyjących uczniów założyciela współczesnego karate Gichina Funakoshi. PSKS jest jedyną w Polsce organizacją karate afiliowaną przy SKIF, stąd ożywione kontakty szkoleniowe z jej japońskimi instruktorami. Podczas intensywnych treningów średzianie, wraz z innymi uczestnikami szkolenia mogli podpatrywać wykonania niższych kata heian, oraz wyższych kanku dai i kanku sho, a po ich przećwiczeniu pod okiem prowadzących zapoznać się także z ich interpretacjami. Kolejnym krokiem było ćwiczenie wykorzystania elementów wykonywanych kata w realnej walce. Te ćwiczenia odbywały się z partnerem lub partnerami, a japońscy mistrzowie nie tylko przekazywali ćwiczącym swoje uwagi, ale również dawali wyraz zadowoleniu z zaangażowania Polaków w trening. Ostatniego dnia Japończycy przyjmowali egzaminy na stopnie mistrzowskie dan, ale w grupie zdających nie było w tym roku nikogo ze średzian. 

Średzianie z japońskimi mistrzami. fot. Jarosław Koperski

Autor: DW, opr. MM
 

Dodaj komentarz

Jeżeli chcesz, aby Twój komentarz był widoczny od razu po napisaniu musisz się zarejestrować/zalogować. W przeciwnym razie komentarze są publikowane dopiero po akceptacji moderatora.


Kod antysapmowy
Odśwież