nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady KSIĘDZ JANUSZ ŚMIGIEL - PROBOSZCZ PARAFII KOLEGIACKIEJ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP W ŚRODZIE WLKP.
KSIĘDZ JANUSZ ŚMIGIEL - PROBOSZCZ PARAFII KOLEGIACKIEJ PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP W ŚRODZIE WLKP. Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
piątek, 17 września 2010 14:38

Wywiad z księdzem Januszem Śmiglem, nowym proboszczem Parafii Kolegiackiej pw. Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej.

 

MM: Skąd ksiądz pochodzi?

JŚ: Moją rodzinną parafią jest Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi w Lubaszu. To właśnie w tej parafii przyjąłem pierwszą komunię świętą, bierzmowanie i odprawiłem swoją prymicyjną mszę.

MM: Dlaczego ksiądz postanowił zostać duchownym?

JŚ: Dlaczego, to nie wiem. Powołanie, jak pisał Jan Paweł II, to dar i tajemnica. Dar – bo Pan Bóg powołuje, a tajemnica – bo nie wiadomo, dlaczego właśnie tego a nie innego.

MM: Który Święty jest księdza patronem?

JŚ: Moim patronem jest św. Juda Tadeusz. Patron od spraw beznadziejnych.

MM: Jak wyglądała droga kapłańska księdza? W jakich parafiach ksiądz kanonik wcześniej posługiwał?

JŚ: Po przyjęciu święceń kapłańskich swoją posługę jako wikariusz rozpocząłem we Wronkach. Mój drugi i trzeci wikariat to parafia w Poznaniu i Lesznie. W tym ostatnim mieście objąłem probostwo w Parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej

MM: Co ksiądz uważa za najważniejsze w nauczaniu młodych?

JŚ: Młodych ludzi warto nauczyć, że to właśnie oni są Kościołem, że Kościół na nich liczy i bardzo potrzebuje ich odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła. W Kościele Pan Bóg jest najważniejszy i pokaże nam, co dalej.

MM: Czy ma ksiądz swoje hobby, zainteresowania poza duszpasterskie?

JŚ: Tak, lubię jeździć na nartach.

MM: Jakie są księdza pierwsze wrażenia po przyjeździe do Środy?

JŚ: Powoli poznaje ludzi, musi jednak minąć jeszcze trochę czasu, żeby można było coś powiedzieć. Jednak pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. Są to ludzie pozytywni, pełni entuzjazmu, którzy tworzą wspaniały Kościół.

MM: Czy planuje ksiądz jakieś nowe inwestycje?

JŚ: Tak, mamy w planach zagospodarowanie terenu wokół kościoła i zorganizowanie w Kolegiacie kaplicy Wieczystej Adoracji. Obecnie zastanawiamy się, które miejsce w Kolegiacie byłoby najwłaściwsze dla Adoracji Najświętszego Sakramentu.

MM: Co chciałby ksiądz przekazać naszym mieszkańcom na początek swojej misji w Środzie?

JŚ: W minioną niedzielę w kościele usłyszeliśmy piękny fragment z pierwszej księgi Pisma św., czyli z Księgi Rodzaju. Tekst przypomina rozmowę Abrahama z Bogiem o losach dwóch miast. Z tej rozmowy wynika iż Abrahamowi bardzo zależy na tym, aby owe miasta rozwijały się szczęśliwie. Liczy na sprawiedliwych, którzy są mieszkańcami tych miast.

Wspomniany tekst Pisma św. nasuwa mi takie myśli:

- oby to miasto, o którym coraz częściej mówię „moje miasto” – Środa Wlkp. rozwijało się szczęśliwie, oby dzięki Bożej łasce, o której jak sądzę jeszcze w tym roku modlić się będziemy w kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kolegiacie, każdy człowiek mógł doświadczyć Bożej miłości i ludzkiej życzliwości,

- liczę na „sprawiedliwych i  wrażliwych” naszego miasta, na ich zaangażowanie, otwartość i gotowość do dzielenia się miłością, która w ich sercach jest i może się coraz bardziej ujawniać.

Wszystkich bez wyjątku, niezależnie od stanu wiary i światopoglądu gorąco pozdrawiam!

MM: Serdecznie dziękuję za rozmowę.