nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady MICHAŁ GŁÓWCZEWSKI - WICEPREZES MTB TEAM ŚRODA WLKP.
MICHAŁ GŁÓWCZEWSKI - WICEPREZES MTB TEAM ŚRODA WLKP. Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
niedziela, 26 września 2010 23:37


Wywiad z Michałem Główczewskim - Wiceprezesem średzkiego klubu MTB Środa Wielkopolska

 

M.M.: Jakie są początki AGRO Team Środa Wielkopolska?

M.G. Sekcja kolarska AGRO Team powstała w sierpniu ubiegłego roku. Byłem jednym
z inicjatorów jej założenia. Po zaledwie kilku tygodniach działalności zorganizowaliśmy
I Mistrzostwa Regionu Średzkiego w kolarstwie górskim nad średzkim jeziorem. Przyciągnęły one około 70 zawodników na start, w tym większość mieszkańców powiatu średzkiego. Po zawodach postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał i ogłosiliśmy nabór do klubu. Do listopada zgłosiło się ponad 30 osób. W 2009 roku jako klub pojawiliśmy się na kilku zawodach m.in. w Karpaczu, Polanicy Zdrój, Wrześni czy Wieleniu. Jednak za oficjalny debiut należy uznać tegoroczne marcowe zawody w Puszczykowie, inaugurujące sezon.

M.M: Kto należy do klubu AGRO Team?

M.G.
Obecnie w klubie mamy 34 kolarzy. Do klubu należą osoby głównie z naszego miasta
i powiatu. Mamy również zawodników z Poznania, Tulec czy Wrześni. Są to osoby w różnym przedziale wiekowym, od 9 do 40 lat.

M.M.: Co trzeba zrobić, żeby stać się jednym z Was?

M.G.
Przede wszystkim trzeba być fanatykiem dwóch kółek, tak jak każdy z nas. Potrzebne są też chęci. Kolarstwo jest jedną z najtrudniejszych dyscyplin. Wymaga samo zaparcia, poświęceń i wielu wyrzeczeń.Nasz rodzaj kolarstwa, a więc kolarstwo górskie wymaga również odwagi i odrobiny szaleństwa.

M.M.: W jaki sposób można Was znaleźć?

M.G.
Przy ulicy Berwińskiego 1 w Środzie mieści się nasza siedziba. Można nas odwiedzić
w ciągu tygodnia od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00. Poza tym zachęcam do odwiedzania naszej strony internetowej – www.mtbsroda.pl

M.M.: Gdzie jeździcie?

M.G. Jeździmy praktycznie po całej Polsce, przede wszystkim w południowe rejony,
a więc w góry. W tym roku można nas było zobaczyć w ponad 40 miastach
i 9 województwach.

MM.: Zbliżamy się do końca sezonu kolarskiego. Chyba najwyższy czas na pierwsze podsumowania. Jaki był to sezon dla klubu?

M.G. Niezwykle udany. Przyznam się szczerze nie spodziewałem się takich wyników
w naszym właściwie pierwszym sezonie. Nasi zawodnicy zajmują czołowe lokaty w Pucharze Wielkopolski w XC i maratonie MTB, kilku z nich ma szansę na podim w klasyfikacji generalnej. Wysokie miejsca zajmujemy w jednym z największych cyklów imprez kolarskich w Polsce -  Powerade Suzuki MTB Marathon. Tu również nasi zawodnicy mają szansę na podium w „generalce”. W klasyfikacji drużynowej tego cyklu zajmujemy miejsce w drugiej dziesiątce wśród prawie 300 ekip z całej Polski. Sukcesem zakończyły się dla nas również Mistrzostwa Polski w maratonie MTB, gdzie dwóch naszych kolarzy było blisko podium zajmując 4 i 5 miejsca. Z Mistrzostw Wielkopolski w kolarstwie górskim XC i w maratonie MTB wróciliśmy z medalami. Jako ciekawostkę podam, że nasi zawodnicy w tym roku stanęli prawie 40 razy na podium na zawodach rangi ogólnopolskiej. Wyniki mówią same za siebie.
Oczywiście nasza działalność nie polega tylko na udziale w zawodach. Jako klub jesteśmy również organizatorami imprez. Niewątpliwie sukcesem organizacyjnym zakończył się Maraton MTB Hermanów, który przyciągnął na start 283 kolarzy z całej Polski, w tym guru polskiego kolarstwa górskiego, mistrza Polski Andrzeja Kaisera.

MM.: Jak rysuje się przyszłość klubu?

M.G.
Przed następnym sezonem czeka nas sporo zmian. Chcąc iść w kierunku pełnego profesjonalizmu zmiany są konieczne. Decyzją Walnego Zgromadzenia członków klubu od października zmienia się nazwa klubu z AGRO Team na MTB Team Środa Wielkopolska.
Od 1 września pracę w klubie rozpoczął trener, którym został Tomasz Urbanowicz.
W przyszłym sezonie też nastąpi podział na Team A i Team B. W Teamie A znajdą się nasi najlepsi zawodnicy, którzy będą walczyć o najwyższe cele. Prawdopodbnie z kilkoma zawodnikami się pożegnamy. W ich miejsce przyjdą jednak zawodnicy z całkiem niezłymi osiągnięcami, którzy na pewno nas wzmocnią. Na ten moment mogę powiedzieć, że wzmocni nas dwóch zawodników z Naftokor Gdynia i jeden z Corratec Team Poznań. Oczywiście nadal będziemy szukać talentów w powiecie średzkim, bo ich z pewnością nie brakuje, dlatego niebawem ruszy Akademia Kolarska dla dzieci od 7 do 11 roku życia.
Zimą chcemy zorganizować obóz w Hiszpanii tak by jak najlepiej przygotować naszych zawodników do nowego sezonu. W przyszłym roku będziemy również organizować imprezy kolarskie. 21 sierpnia 2011 roku odbędzie się druga edycja Maratonu MTB Hermanów.
To tyle w dużym skrócie o naszych planach. Ambicje na przyszły sezon i kolejne lata mamy spore, ale na pewno nie da się ich zrealizować bez sponsorów, dlatego liczymy na ich wsparcie. Przede wszystkim liczymy na pomoc ze strony miasta i powiatu, bo startując na zawodach w całej Polsce to właśnie ich przede wszystkim promujemy.

M.M.: Dziękuję za rozmowę i przedstawienie średzkiego klubu  AGRO Team.

M.G. Dziękuję również.