nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady JUREK SKRZYPCZYK – PERKUSISTA ZESPOŁU „CZERWONE GITARY”
JUREK SKRZYPCZYK – PERKUSISTA ZESPOŁU „CZERWONE GITARY” Drukuj Email
Wpisany przez ka   
środa, 20 października 2010 17:05

Wywiad z Jurkiem Skrzypczykiem – perkusistą zespołu „Czerwone Gitary”

 

Red: Jaka Pana zdaniem była reakcja publiczności w czasie waszego koncertu?

JS: Reakcja była taka jaką oczekiwaliśmy, bardzo nas to zadowala i cieszy. Kiedyś byliśmy raz na występie dla samych panów, nie było żadnych oklasków, zero reakcji, zero zainteresowania, tragedia. W Środzie było zupełnie inaczej, Widownia bardzo fajna, była sympatyczna od pierwszego dźwięku. Słyszałem, że była to jedna z większych imprez w waszym mieście.

Red: Czy macie możliwość zwiedzania miejsc, w których koncertujecie?

JS: Nasz mankament jest taki, że nie mamy czasu oglądać, zwiedzać miejscowości, w których gramy.

Red: Podobno byliście kiedyś już w Środzie?

JS: Nie pamiętam tego, robimy około 100 koncertów rocznie. Niebawem, bo 13 listopada będziemy powtarzać koncert na życzenie publiczność w Warszawie w Sali Kongresowej z okazji 45 lecia Zespołu. Potem wyjeżdżamy do Moskwy, gdzie będziemy grać przed 6 tysięczną publicznością a sam koncert będzie transmitowany na 1 kanale rosyjskiej telewizji. Rosja to duży kraj i może się tam zdarzyć wszystko, możemy czasami tam dłużej pobyć. Graliśmy także dla Niemców i mamy kilka piosenek w języku niemieckim.

Red: Czy Seweryn Krajewski wróci do Zespołu?

JS: Nie, chociażby ze strategicznego punktu widzenia. Seweryn nigdy nie był z nami na stałe. Proszę mi wierzyć, że koncert ze Sewerynem byłby o wiele bardziej nudny, niż to co widzieliście. Seweryn jest o wiele bardziej spokojniejszy.

Red: Dlaczego piosenka ,,Anna Maria” wypadła?

JS: Dlatego, że jest przypisana tak do Seweryna jako solisty, oczywiście śpiewamy ją ale niekoniecznie.

Red: Dziękujemy za rozmowę.

 

Jurek Skrzypczyk:

Muzyk, kompozytor, wokalista, współzałożyciel Zespołu. Swoją edukację muzyczną rozpoczął, dgy miał 6 lat, grając na akordeonie. Państwową Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu ukończył z wyróżnieniem. Był uczniem Liceum Muzycznego w Gdańsku w klasie fortepianu i perkusji. W latach 60- tych zajmował czołowe miejsce w plebiscytach na najlepszego perkusistę w Polsce. Wraz z Bernardem Dornowskim, Krzysztofem Klenczonem, Jerzym Kosselą i Henrykiem Zomerskim tworzył pierwszy skład Czerwonych Gitar. Uczestniczył we wszystkich koncertach zespołu, wziął udział we wszystkich nagraniach płytowych. Po odejściu Seweryna Krajewskiego został liderem Zespołu.