nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady WOJCIECH ZIĘTKOWSKI – BURMISTRZ ŚRODY WIELKOPOLSKIEJ
WOJCIECH ZIĘTKOWSKI – BURMISTRZ ŚRODY WIELKOPOLSKIEJ Drukuj Email
Wpisany przez Marta Mieszczak   
sobota, 11 grudnia 2010 12:40

Wywiad z Wojciechem Ziętkowskim – Burmistrzem Środy Wielkopolskiej od 2002 r.

 

GPŚ: Wygrał Pan wybory w I turze. Spodziewał się Pan tak wysokiego, prawie 70%  poparcia?

WZ: Przyznam szczerze, że jestem bardzo mile zaskoczony wynikiem, ponieważ jest on wyższy o ok. 7% niż w poprzednich wyborach. Z jednej strony ogromna radość i szczęście, a z drugiej jeszcze większe wyzwanie na przyszłość. Istnieje jednak pewna obawa, czy podołam i nie zawiodę średzian. Mogę zapewnić jednak, że dołożę wszelkich starań, aby średzianie byli zadowoleni z mojej pracy.

GPŚ: Na początku grudnia odbyła się pierwsza sesja miejska z nowymi członkami rady. Jak Pan myśli, czy będzie to owocna współpraca?

WZ: Zabrakło nam jednego radnego, abyśmy mogli  jako komitet wyborczy samodzielnie rządzić i podejmować decyzje. Tak więc konieczne było zawarcie koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Mam nadzieje, że przyniesie to pozytywne rezultaty co nie znaczy, że nie zapraszam innych członków rady  do konstruktywnej współpracy.  Jestem pozytywnie nastawiony na pracę z nowymi radnymi  i myślę, że przyniesie ona wiele korzyści dla miasta.

GPŚ: Co  sądzi Pan o ograniczeniu kadencyjności burmistrzów i wójtów?

WZ: Przyznam szczerze, że jestem przeciwny tego typu ograniczeniom, ponieważ to wyborcy powinni mieć prawo wyboru swojego kandydata na wójta, czy też burmistrza, a wprowadzenie takowego ograniczenia  uniemożliwiłoby wyborcom głosowania na swojego kandydata. Gdybym  przed wyborami dostał taką informację, że jest to praca, która za 8 lat miałaby swój kres prawdopodobnie nie podjąłbym takiego ryzyka.

GPŚ: Czyli możemy się spodziewać, że za 4 lata ponowi Pan swoja kandydaturę?

WZ: Dzisiaj jeszcze nie wiem. Jeżeli natomiast będę widział, że to co sobie założyłem uda mi się zrealizować w większości z powodzeniem i zobaczę, że to miasto w moich rękach kwitnie, to na pewno zastanowię się nad ponowieniem kandydatury.

GPŚ: Jakie cele i założenia zamierza Pan zrealizować w tej kadencji?

WZ: Muszę przyznać, że jest ich wiele, natomiast najważniejsze to przede wszystkim utrzymywać dobrą sytuację  i atmosferę w mieście, sprzyjającą rozwojowi ekonomicznemu, społecznemu, a także kulturowemu. Budowa 1 lub 2 hal przyszkolnych. Doprowadzenie do tego, aby dworzec kolejowy był wizytówką miasta, a nie odstręczającym obiektem, modernizacja przystanku PKS, poprawienie jakości nawierzchni dróg. To tylko niektóre z zagadnień, a  jest ich bardzo wiele. Mam nadzieję, że w ciągu 4 lat te projekty zostaną zrealizowane.

GPŚ: Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czego życzyłby Pan sobie i czytelnikom Głosu Powiatu Średzkiego.

WZ: Myślę, że zawsze najprostsze życzenia są najpiękniejsze. Wszystkim, także sobie, życzę zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz miłości Bożej. Niech to przyjście Zbawiciela ożywi nasze dusze i niech otworzy nasze serca na drugiego człowieka.

GPŚ: Dziękuję za rozmowę.