nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady BOGUSŁAW BIERNAT - DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH
BOGUSŁAW BIERNAT - DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH Drukuj Email
Wpisany przez Locco/MD   
wtorek, 14 grudnia 2010 20:45

Wywiad z Bogusławem Biernatem – Dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp.

 

Ponad 30 lat służyła nam stara hala w ZSR w Środzie Wlkp ,większość z nas już nie pamięta jak wyglądała w pełnej okazałości, a niektórzy pamiętają jak przez mgłę. W końcu doczekaliśmy się nowoczesnej hali z bieżnią dla lekkoatletyki. Z dyrektorem ZSR w Środzie Wlkp Panem Bogusławem Biernatem rozmawiali Zbigniew Walczak oraz Maciej Muszyński.

ZW: Kiedy zostanie ukończona hala sportowa i kiedy uczniowie będą mogli korzystać z tego obiektu?

BB: Jesteśmy w fazie odbioru, wszystkie procedury odnośnie odbioru i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu. Sądzimy, że w dobrych układach musimy mieć ten dokument, który pozwoli nam ta hale użytkować. Planujemy uroczyste otwarcie hali zrobić w styczniu. Brakuje nam jeszcze wyposażenia do szatni, ale to powinno zostać zakończone już wkrótce .

ZW: Jaki jest koszt modernizacji hali?

BB: Koszt modernizacji hali zamknie się kwotą ok. 5,5 mln zł, wiadomo jest to szacowana kwota. Wejdzie jeszcze monitoring, takie drobne rzeczy. Jest to duża inwestycja , myślę że ostatnio była to budowa wyższej szkoły.

ZW: Czy podczas prac modernizacyjnych firmy wykonujące inwestycje napotkały się na jakieś utrudnienia, które mogły wydłużyć czas trwania prac?

BB: No tak, jak to przy modernizacji są różne niespodzianki, prawda? Hala była budowana ponad 30 lat temu za czasu socjalizmu, wtedy budowało się zupełnie inaczej. Okazało się, że od strony ul. Kórnickiej szedł jakiś kabel energetyczny zasilający internat, którego nie było na planach. Trzeba było to wszystko odkopać, zaplanować nowy przebieg. Dużo komplikacji było ze sprawami wodnymi- kiedyś wychodziło na to, że ul. Kosynierów i internat był podłączony z rura prowadzącą przez ul. Kórnicka. Była tam stara rura, która była uszkodzona, narobiła dodatkowych kosztów. Stara rura okazała się niepotrzebna ,ponieważ nowe połączenie biegnie w tej chwili od Kosynierów.

Kolejna rzecz to przebudowa węzła cieplnego. Poprzedni szedł przez gimnazjum wzdłuż hali. Teraz te kanały zostały zakopane. Trzeba było poprowadzić nowe zasilanie. Pogoda powiem szczerze, troszkę w ostatnim czasie, ale nieznacznie

ZW: Czy hala spełnia wymogi bezpieczeństwa, PPOŻ? Jaka jest konstrukcja dachu?

BB: Powiem, że  stara hala miała konstrukcje dachową bardzo mocną, dach był zrobiony z płyty obornickiej, więc na tym bazuje również ta nowa. Kształt oraz kont nachylenia dachu sprzyja przy pomocy wiatru opadaniu śniegu nie stwarzając zagrożenia. Mamy na uwadze obfite opady śniegu, ale będziemy na bieżąco monitorować jego stan. Wszystkie wymogi odnośnie wyjść ewakuacyjnych oraz PPOŻ zostały przeprowadzone przez wykwalifikowane osoby.

ZW: W jakie dyscypliny sportowe będzie można grać?

BB: Przede wszystkim siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, tenis.  Zmartwię niektórych miłośników piłki nożnej, mamy zastosowane specjalne wygłuszenie sufitu oraz jednej ściany bocznej zwane jako ecophon- płyt dźwiękochłonnych. Ściana boczna jest zabezpieczona luźno wiszącą siatka, boimy się, że przy dużej sile strzału bądź kopnięć może spowodować szkody. Dlatego więc na chwile obecna nie zalecana jest gra w piłkę nożną. Mamy jeszcze bieżnię lekkoatletyczną wyścieloną tartanem.Za jakiś czas dostępna będzie również siłownia-czekamy za sprzętem.

ZW: Wracając do piłki nożnej, bo co niektórzy „nie przeżyją” na samą myśl ,czy istnieje możliwość przystosowanie hali do gry w futsal?

BB: Powiem tak, gdybyśmy zabezpieczyli odpowiednio siatkę ,naciągając ją wówczas zwiększyło by to bezpieczeństwo .Na chwile obecna nie chcemy eksperymentować, bo obawiamy się o zniszczenie tej „wygłuszającej ściany”

ZW: Ile osób mogą pomieścić trybuny?

BB: 566 miejsc siedzących ponumerowanych i podzielonych na sektory. Jest miejsce dla prasy-śmieje się Pan Dyrektor. Oprócz miejsc siedzących jest ok. 100 miejsc stojących, w sumie trybuny powinny pomieścić ok. 700 osób. Dzięki ecophon będzie można wykorzystać hale nie tylko do celów sportowych, ale również do wydarzeń muzycznych, tanecznych wszelakich imprez masowych-niektórzy mówią, że nawet konkursy operowe-żartuje Pan Dyrektor. Dodatkowo sala przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych, specjalnie Podjazy, ścieżki oraz toalety. Podłoga na hali jest specjalnie klimatyzowana zapobiegając pojawieniu się wilgoci pod jej powierzchnia. Mamy jeszcze, ale to już w późniejszym czasie pomieszczenie, w której będzie znajdować się sauna. Jestem dumny z tego obiektu i miejmy nadzieje, że uczniowie również będą. Dziękujemy za przeprowadzenie wywiadu i życzymy Panu aby hala przez cały czas była w Świetnej kondycji, aby była nie tylko wizytówka szkoły, ale również całego powiatu średzkiego.