nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady POZYTYWNE WIBRACJE YELRAMU…
POZYTYWNE WIBRACJE YELRAMU… Drukuj Email
Wpisany przez Wiola Kaźmierczak   
czwartek, 14 lipca 2011 12:21

Wywiad z Yelramem

Od pierwszych dźwięków, jakie usłyszałam na próbie zespołu wiedziałam, że to, co grają jest w naszej okolicy czymś nowym, czymś bardzo świeżym, w środku zimy zobaczyłam w tych dźwiękach słońce…

Zespół powstał w grudniu 2006 roku w Środzie Wlkp. Zespół koncertował między innymi z takimi wykonawcami, jak: Ares&The Tribe (PL/Grecja), Rise&Shine (Białoruś), Antaranga (Czechy), Village of Peace (Międzynarodowa), Włochaty, Dubska, Zielone Żabki/GaGa, Trzykrotnie wystąpił na polskim Przystanku Woodstock na scenie Pokojowej Wioski Kryszny.

31 lipca 2010 ukazała się debiutancka EP YELRAM "Roots-Rock-Reggae", na której wystąpili przyjaciele zespołu silnie związani z polską sceną muzyki reggae.

W skład zespołu wchodzą ludzie wywodzący się z najróżniejszych nurtów muzycznych. Razem tworzą niesamowicie słoneczną mieszankę – YELRAM! Muzycy zespołu to: Matatjahu"Raga Shanti"Jarlem – Vocal, Szymon"Buźka"Jasiecki – Bass, Piotr"Pucek"Putyra – Drums, Damian Lorenz – Saxophone, Piotr Leśniak – Trumpet, Adam"Ślimak"Zimowski - Lead Guitar, Eryk"Franklin"Przybyłowicz - Solo Guitar, Tomasz"Blady"Siemieniec – Percussion

 

Wiola: Skąd pomysł na nazwę?

RAGA: Geneza nazwy jest dwuznaczna. „Yelram” to „Marley” czytane od tyłu, nazwisko króla muzyki reggae – Boba Marleya. To także wyraz oznaczający w języku hindii szczęście.

 

Wiola: Co wyróżnia Was spośród kapel grających w naszych okolicach?

Piotr: Z tego, co wiem jesteśmy jedynym w Środzie zespołem grającym reggae.

 

Wiola: Jak określicie rodzaj muzyki, którą gracie?

RAGA: Gramy głównie reggae, roots, rocka i tak właśnie zatytułowaliśmy naszą pierwszą płytę.

Adam: Nie uciekamy jednak od innych brzmień. Każdy z nas wywodzi się z odrębnego stylu, każdy grał wcześniej w jakiejś kapeli, co powoduje, że wnosimy do naszego grania domieszkę m.in. punka, metalu czy funky.

 

Wiola: Czym jest dla Was reggae? To po prostu muzyka, którą tworzycie czy identyfikujecie się także z ruchem rastafari?

RAGA : W naszych tekstach często padają słowa typowe dla muzyki reggae…

Damian: Generalnie nie ma w naszym graniu jakichś wielkich przełożeń na kulturę, nie ma kultu palenia marihuany celem odpłynięcia w ten inny świat. Dla nas to po prostu muzyka, która sama w sobie jest piękna, klimatyczna, można przy niej wypocząć grając, słuchając. Jest bardzo optymistyczna, nie dołuje. To jest głównym celem grania w tym stylu. Reggae nie jest skomplikowane. Tutaj większy nacisk kładziemy na brzmienie instrumentów, w szczególności sekcji dętej, na efekty gitarowe. To bardziej dbałość o szczegół, pomysł niż o szybkie pasaże.

 

Wiola: W lipcu ukazał się Wasz debiutancki album. Czego słuchacze mogą się po nim spodziewać?

Adam: Z braku funduszy nagranie odbywało się w przeróżnych warunkach, co spowodowało ciekawe efekty brzmieniowe. Nagraliśmy ją trochę w pośpiechu, specjalnie na Woodstock. Gościnnie zagrali na niej Madhava z Radical News oraz ah Ares (Ares Chadzinikolau) z Grecko-Polskiej formacji Ares&The Tribe. Ciekawostką na płycie jest utwór Rock`n`roll, do którego specjalnie dla nas tekst napisał Kuba Wicher - tekściarz Włochatego.

RAGA: Obecnie jesteśmy w trakcie nagrywania drugiej, profesjonalnej już płyty w studio nagrań Radia Afera. Mamy nadzieję, że ukaże się w wakacje 2011.

 

Wiola: Za sprawą Kamila Bednarka z Mam Talent w Polsce wybuchł boom na reggae. Odczuwacie większe zainteresowanie tym stylem muzycznym?

RAGA: To jest zauważalne. Podczas koncertu z okazji 4 urodzin naszego zespołu frekwencja była dużo większa niż zazwyczaj. Przyszło ponad 100 osób, co w dużych miastach, takich jak Poznań, jest rzadkością, zważywszy na fakt, że ludzie mają tam większy wybór. Pojawiła się moda na reggae.

Piotr: Ale ta moda pojawiła się już przed Bednarkiem.

Damian: Tak naprawdę rynek reggae rozwinął się intensywniej po 2000 roku.

 

Wiola: Jakie emocje towarzyszą Wam podczas grania?

Adam: Na początku koncertu myślę zawsze o stronie technicznej, czy wszystko zagra jak należy, ale już w trakcie koncertu kiedy widzę odzew publiczności robi się bardzo przyjemnie.

Piotr: Zawsze lepiej się gra, gdy publiczność jest liczniejsza.

 

Wiola: Jakie są Wasze plany na przyszłość? Kiedy zagracie w Środzie?

RAGA: Ostatnimi czasy dostajemy ciekawe propozycje. Jedną z ważniejszych jest współpraca z Januszem Radkiem, doskonałym wokalistą najbardziej znanym ze wspólnych występów z Piotrem Rubikiem. Nasz wspólny projekt publiczność będzie mogła usłyszeć najprawdopodobniej późną wiosną. Na razie nie będę zdradzał szczegółów, ponieważ wszystko jest w fazie tworzenia. Powiem tylko, że będzie to zaskoczenie zarówno dla naszych fanów, jak i Janusza Radka.

Jeśli chcecie nas posłuchać, jesteśmy otwarci na propozycje. Gramy w dość dużym składzie. Bywa, że ciężko nam się z zespołem przemieszczać. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Burmistrzowi Wojciechowi  Ziętkowskiemu za pomoc i zaangażowanie w wyjazdy na nasze koncerty. Dziękujemy i wszystkich na nie zapraszamy.

 

Wiola: Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam wielu sukcesów. Czekam z niecierpliwością na Wasz koncert.

 

Drodzy czytelnicy, jeśli znacie zespoły bądź osoby, które zajmują się tworzeniem kultury na terenie naszego powiatu i uważacie, że warto przedstawić je szerokiemu spectrum czytelników proszę o informacje na maila: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.