nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady MUZYKA ŚREDZIOKÓW W USA - JERZY STATNIK
MUZYKA ŚREDZIOKÓW W USA - JERZY STATNIK Drukuj Email
Wpisany przez GosiaF   
czwartek, 16 sierpnia 2012 09:02

MUZYKA ŚREDZIOKÓW W USA - JERZY STATNIKKorespondencja zza Oceanu…

Z rzecznikiem prasowym kapeli „Średzioki” - Jerzym Statnikiem, który z dwumiesięczną wizytą „roboczą” przebywał w Stanach Zjednoczonych rozmawiała Małgorzata Frąckowiak

Małgorzata Frąckowiak: Jaki był cel wyjazdu?

Jerzy Statnik: Starałem się połączyć wyjazd wakacyjny z rozmowami o biznesie muzycznym. Na początku roku szef kapeli, Krzysztof Bako gościł w Niemczech na zaproszenie muzyków niemieckich, a ja miałem okazję poznać i porozmawiać z ludźmi, którzy tworzą i mają wpływ na kulturę serwowaną naszej Polonii w USA. Były to więc rozmowy o promocji średzkiej kapeli w Stanach.

M.F.: Czy Polacy w Ameryce usłyszą Średzioków?

J.S.: W Ameryce „Średzioków” już słuchano, ale było to prawie dziesięć lat temu. W radio, w Chicago pokazano mi nawet płytę kapeli z 2003 roku. Teraz chodzi o dzisiaj, o to, co jest teraz. Kapela ma nowy skład, nowy repertuar, nowe płyty oraz teledyski. Byłoby dobrze pokazać to wszystko naszej Polonii.

M.F.: Jaki był efekt rozmów?

J.S.: Pozytywny, ale rozmowy nie są jeszcze zakończone. Podobnie, jak w Polsce na początku wszyscy podchodzą do tematu z pewnym dystansem. Rozmawiałem z redaktorami polskich gazet, polskich rozgłośni radiowych i TV w Nowym Yorku, i w Chicago. Stworzyliśmy podstawy do tego, aby średzka kapela zaistniała na rynku amerykańskim. Dużą szansą jest tygodniowy Festiwal Kultury Polonii Polskiej w dzielnicy Maspeth w Nowym Yorku, gdzie wydano folder z informacją o stronach internetowych i osiągnięciach zespołu.

M.F.: Czy „Średzioki” mają szansę zaśpiewać w USA?

J.S.: Ze względu na koszty najczęściej zaprasza się solistów lub małe grupy. Polonia chętnie widziałaby zespół u siebie, ale do dogadania pozostałaby sprawa sponsorów. Za kilka tygodni ponownie udaję się Stanów i wówczas wiele spraw sfinalizujemy, a o wynikach tych rozmów poinformujemy oczywiście średzką opinię publiczną.

M.F.: Jakie kapela ma plany na najbliższą przyszłość?

J.S.: „Średzioki” koncertują na Dolnym Śląsku i tam grają najwięcej koncertów do końca sezonu. Zresztą są tam traktowani jak swoi. Być może część słuchaczy kojarzy ich ze Środą Śląską. Po sezonie, późną jesienią planujemy w Środzie casting dla dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Ma powstać kapela „Małe Średzioki” i znajdzie się tam miejsce dla kilku chłopców oraz dwóch dziewczynek. Ma to być grupa, która przed koncertem Średzioków wystąpi w krótkim programie z repertuarem kapeli. Ponadto zespół wejdzie do studia nagrań uzupełnić repertuar o kilka piosenek. Fani mieli już zresztą okazję posłuchać częściowo zmienionego programu podczas Średzkich Sejmików Kultury, a w przyszłym sezonie ma się zmienić skład zespołu, piosenki oraz jego sceniczny charakter. Dodam jeszcze, że jedną z piosenek kapela nagrywa po niemiecku, bowiem nie wykluczamy wyjazdu w przyszłym roku do Monachium.

M.F.: Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w rozwoju zespołu.

J.S.: Dziękuję, mam nadzieję, że plany się ziszczą.