nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady DLA JAKUBA ZMIENILI REGULAMIN
DLA JAKUBA ZMIENILI REGULAMIN Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
piątek, 05 kwietnia 2013 11:52

Jakub Szablewski

O wyścigach kartingowych i sukcesach Jakuba Szablewskiego, który od dwóch sezonów startuje w Pucharze Rok Cup, z Tomaszem Szablewskim, ojcem zawodnika, rozmawiał Mariusz Maciejewski - redaktor naczelny Głosu Powiatu Średzkiego.

Jakub to bardzo młody zawodnik. Kiedy rozpoczęła się jego przygoda z kartingiem?

Jakub, gdy miał dwa i pół roku dostał od dziadka quada o pojemności 110 ccm z automatyczną skrzynią biegów i od tego czasu zafascynował się wszystkim, co ma silnik i koła. Co pół roku sprzęt był wymieniany na nowszy, o większej pojemności. Syn uczestniczył w treningach z zawodnikami z MKS Nekla na torze motocrossowym w Opatówku. Były to 2 treningi w tygodniu plus codzienne jazdy indywidualne. W wieku 6 lat Jakub doszedł do yamahy yfz450 – sprzętu, który jest w stanie wygrywać Mistrzostwa Świata. Jeździł tak szybko oraz skakał tak wysoko i daleko, że w końcu dosłownie „dostałem pietra” i zacząłem wraz z moim ojcem szukać innego sportu motorowego, który jednak będzie bardziej bezpieczny, mniej urazowy itd. Tak trafiliśmy na szkółkę kartingową prowadzoną przez Automobilklub Wielkopolski na Torze Poznań. Dwa razy w tygodniu podpinaliśmy przyczepkę, ładowaliśmy sprzęt i jechaliśmy na tor do Poznania, poznawać tajniki tego sportu. Po trzech miesiącach Jakub zdał licencję kartingową i stanął do walki w najmocniej obsadzonej kategorii Pucharu Rok – mini rok. Miał wtedy 7 lat i był najmłodszym licencjonowanym zawodnikiem sportów kartingowych w Polsce. Do tej pory nikt w tym wieku nie otrzymał licencji kartingowej – przepisy mówiły, że zawodnik musi mieć ukończone 8 lat. Jednak swoją jazdą Jakub przekonał sędziów do zmiany regulaminu.

Jak wyglądał pierwszy sezon?

Było ciężko. Weszliśmy w ten sport, że tak powiem „z marszu”, bez wielkich przygotowań, a na starcie do wyścigu stawało po 39 zawodników, którzy mieli nawet po 13 lat. Myślę, że ukończenie tamtego sezonu w połowie stawki można nazwać dużym sukcesem. Kolejnym dobrze rokującym startem był udział w Europejskim Finale Rok, gdzie Jakub zajął 20 miejsce. Do tego mogę dodać, że w pierwszym swoim sezonie syn zdobył tytuł Wicemistrza w Kartingowych Mistrzostwach Strefy Pólnocno-Zachodniej.

Teraz to będzie już trzeci sezon startów, co planujecie?

W tym sezonie rzucamy się na głęboką wodę i Jakub wystartuje w Kartingowych Mistrzostwach Polski w kategorii Młodzik 60. Zwycięstwo w tej kategorii daje tytuł Mistrza Polski. Jest to najszybsza i najmocniejsza kategoria dla chłopców w wieku 9 – 13 lat. Jakub po raz kolejny będzie najmłodszym zawodnikiem w stawce. Tegoroczny sezon traktujemy jako treningowy. Będziemy głównie kładli nacisk na treningi i naukę. Będziemy podglądać bardziej doświadczonych zawodników.

Gdzie trenujecie? Czy macie jakąś drużynę?

To drugi sezon, w którym będziemy jechali pod barwami KRT Racing – jest to profesjonalny team kartingowy, który ma w swoich szeregach Wicemistrza Świata, Bartosza Mruka. Treningi najczęściej przeprowadzamy w Gostyniu oraz Bydgoszczy, skąd wywodzi się nasz team. Nie brakuje także wyjazdów do Starego Kisielina czy Radomia. W czasie zimy trenujemy we Włoszech oraz w Austrii i Czechach. Jeździmy także po Polsce, trenując na torach zamkniętych.

Jakie macie perspektywy na przyszłość?

W tej chwili ciężko określić. Karting jest bardzo profesjonalnym sportem: sprzęt, treningi, części, wyjazdy dużo kosztują. Szukamy sponsorów, którzy pozwolą rozwijać się talentowi Jakuba. Mam nadzieję, że już w następnym sezonie będziemy się zaliczać do czołówki polskiego kartingu tym bardziej, że podczas Mistrzostw Polski Młodzików 2012 Jakub jadąc w kategorii Rotax Mini Max zajął doskonałe 4 miejsce, a była to kategoria dla chłopców znacznie starszych. Zapraszam osoby zainteresowane kartingiem na autodrom w Gostyniu, gdzie można się bliżej przyjrzeć, jak wygląda trening, obsługa zawodnika itd. Zapraszamy także na naszą stronę internetową jakubszablewski.pl, gdzie na bieżąco informujemy o postępach naszego zawodnika

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Dziękuję.