nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady DLACZEGO COROCZNIE ZAMKNIĘTA JEST PŁYWALNIA MIEJSKA?
DLACZEGO COROCZNIE ZAMKNIĘTA JEST PŁYWALNIA MIEJSKA? Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
piątek, 01 sierpnia 2014 12:37

Na to pytanie, a także na temat prac i przeglądów na Pływalni Miejskiej odpowiedzi udzielił nam kierownik Zbigniew Strugarek, z którym rozmawiała Małgorzata Frąckowiak.

Trwa remont na średzkiej pływalni, a właściwie przerwa technologiczna. Tak jest co roku. Czy jest to konieczne?

Remont zaczął się 1 lipca i potrwa do 3 sierpnia. To się nazywa przerwa technologiczna, gdyż technologia uzdatniania wody basenowej przewiduje jej wymianę jeden raz każdego roku, mimo, że codziennie dopuszczamy świeżą wodę w ilości 35 litrów na każdą kąpiącą się osobę. Przerwę wykorzystujemy także na przeprowadzenie bieżących prac remontowych oraz przegląd wszystkich instalacji i urządzeń. Pływalnia oddana została do użytku 13 lat temu. Tego typu obiekt z urządzeniami pracującymi non stop, 24 godziny na dobę; wymaga gruntownego przeglądu każdego roku.

Dla bezpieczeństwa i higieny?

Bezpieczeństwo i higiena zapewniona jest na co dzień, natomiast procedura uzdatniania wody, której w dużym basenie jest przeszło pół miliona litrów mówi, że wymienić ją trzeba mimo wszystko i tak czynimy.

Dlaczego przerwa odbywa się w okresie letnim?

Z tego powodu, że jest to najbardziej optymalny czas, gdyż zwolennicy kąpieli i pływania mogą korzystać z obiektów zewnętrznych ze względu na porę roku. Drugim powodem letniej przerwy jest to, że od początku istnienia pływalni w ciągu roku szkolnego uczymy dzieci klas trzecich pływania i to nie koliduje z ich nauką.

Jakie ważne przedsięwzięcia i remonty podejmowane oraz wykonywane są tego lata?

Odbywa się wymiana dużych okien na pływalni. Nowe okna będą szklane, co da lepszą widoczność, to po pierwsze. Po drugie nowe, szklane okna zatrzymają więcej ciepła niż stare, wykonane z poliwęglanu. Współczynnik przenikania ciepła nowych okien wynosi 1,1. W starych oknach zamontowano nieodpowiednie okucia, co powodowało, że były one nieszczelne. Tam współczynnik przenikania wynosił 3,4 czyli traciliśmy przez okna 4 razy więcej ciepła! Wymianę okien wykonuje firma Oknomontaż J. P. M. Bud Jerzego Przybylskiego. Po za tym mając pustą nieckę basenową czyścimy ją dokładnie, choć i w ciągu roku jest czyszczona podwodnym odkurzaczem. Malujemy też czarne pasy na dnie wyznaczające tory do pływania. Jak co roku przeprowadzamy przegląd i bieżące naprawy instalacji wentylacyjnej, instalacji dozujących chemię basenową, instalacji elektrycznej. Proszę sobie wyobrazić, że urządzenia te pracują bez przerwy, przez cały rok, 24 godziny na dobę, nawet podczas zamknięcia basenu w święta. Malowane są niektóre pomieszczenia, dla wygody klientów na klatce schodowej zamontowane zostały poręcze.

Dlaczego urządzenia pływalni muszą pracować nawet wtedy, gdy basen jest dzień lub dwa nieczynny, również w nocy?

Muszą pracować, gdyż należy utrzymać obowiązujący nas reżim technologiczny. Woda musi być ciepła, cały czas filtrowana. Dozować należy odczynniki, które regulują pH oraz neutralizują szkodliwe czynniki mogące pojawić się w wodzie. W wyniku parowania konieczna jest nieprzerwana praca systemu wentylacyjnego.

Zatem 3 sierpnia otwarcie pływalni, która prawie będzie jak nowa?

Taki jest plan, by w ten dzień basen w pełni sprawny był czynny dla użytkowników.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję

fot. Archiwum OSiR Środa Wlkp.