nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady NIE CHCEMY ŚWIĘTOWAĆ UPŁYWAJĄCEGO CZASU
NIE CHCEMY ŚWIĘTOWAĆ UPŁYWAJĄCEGO CZASU Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
czwartek, 02 października 2014 09:18

Średzkie Towarzystwo Kulturalne obchodzi 50-lecie swojej działalności. O programie uroczystości, miejscu ŚTK w życiu miasta z Bożenną Urbańską, prezes ŚTK – rozmawiała Małgorzata Frąckowiak.

Przygotowaliście Państwo bardzo ciekawy program obchodów Jubileuszu. Jak rodziły się te nietuzinkowe pomysły, kto jest ich autorem?

Praca w każdej organizacji wymaga działania zbiorowego. Pomysły podsuwali członkowie zarządu ŚTK. Nasza wspólna kreatywność zadecydowała, że program jest ciekawy. Założenie główne brzmiało: nie chcemy świętować upływającego czasu – chcemy pokazać, co przez te 50 lat zrobiliśmy, co pozostawimy po Jubileuszu miastu i mieszkańcom. Chcemy pokazać najważniejsze „działki” naszej działalności na przestrzeni 50 lat.

To może po kolei przybliżymy kolejne dni obchodów.

6 października nagrodzimy autorów prac nadesłanych na tegoroczne konkursy. Podamy też wyniki ankiety na „dziesiątkę” zasłużonych średzian. Wiele radości mogą sprawić dwa nowe bibliofilskie wydawnictwa. Ich nakład jest mały – zaledwie po 150 egzemplarzy. Teka z 16. pięknymi akwarelami Ryszarda J. Kurnatowskiego przedstawiającymi Środę i okolice może być miłym prezentem, także dla średzian, którzy już w naszym mieście nie mieszkają. Druga Teka zawiera akwarele Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej z cyklu „Kobiety w sztuce”. Znalazły się tu portrety 16. kobiet mądrych, utalentowanych, pięknych, m.in: Salome, Marii Radziejewskiej, Violetty Villas, Eleni, Zeldy, Dagny, Evity, Madame Butterfly, Teresy Żylis-Gara, Marylin Monroe i oczywiście autoportret. We wtorek posadzimy platany – każdy będzie nosił imię jednego z bohaterów wspomnianej „dziesiątki”. Osadzone przy nich kamienie przygotował Eryk Radek. To będzie trwała pamiątka dla miasta. Serdeczne podziękowania kieruję do Burmistrza, Jarosława Płocińskiego z Usług Komunalnych oraz Iwony Nagórko za okazaną pomoc.

Gdzie i kiedy będzie można kupić wydawnictwa? Ile będą kosztowały?

Kwartalnik tyle, co zwykle, a więc 5 zł, Przewodnik po Kolegiacie – 12 zł, zbiór akwarel zarówno p. Kurnatowskiego jak i p. Muszyńskiej-Zamorskiej po 50 zł. Będzie można je nabyć już w dniu promocji.

Dlaczego właśnie platany, a nie inne drzewa?

Bo są piękne i dekoracyjne. Sadził je także w 1866r. ks. Szamarzewski na średzkim cmentarzu i są one ozdobą średzkiej nekropolii do dziś. Mam nadzieję, że wśród osób, które posadzą drzewa będzie Krzysztof Mańkowski, potomek gen. J. H. Dąbrowskiego i Małgorzata Andruszewska, krewna Haliny Stabrowskiej. Niestety, nie może przyjechać wnuk, prof. Paweł Zeidler, bo zatrzymują go zajęcia na UAM. Poselska to ładna ulica, po ścieżce rowerowej i „naszych” platanach będzie jeszcze bardziej urokliwa.

To naprawdę piękny prezent dla miasta. A co zapowiadają kolejne dni obchodów?

Od lat zajmujemy się cmentarzem i najpiękniejszym średzkim zabytkiem, czyli Kolegiatą. Zapraszamy chętnych w środę na spacer po cmentarzu – przewodnikiem będzie Stanisław Frankowski. W czwartek o Kolegiacie opowiem trochę sama.

Domyślam się, że ostatnie dwa dni obchodów Złotego Jubileuszu wymagały najwięcej pracy i przygotowań.

Tak, nie mamy przecież pracowników etatowych, ale jak jest zgrana drużyna i są pasjonaci, to można zrobić dużo. W piątek zaprezentujemy działalność ŚTK na ekranach ustawionych na Starym Rynku. To wielka praca autorów zdjęć, przede wszystkim Jerzego Szymańskiego i Bartłomieja Króla, który wszystko ułożył i nadał ostateczny kształt. Autorami tekstów są członkowie zarządu ŚTK. Wystawa prezentująca dorobek 50 lat ŚTK będzie stała na Starym Rynku przez kilka dni. Potem przejdziemy do Galerii Miejskiej i spotkamy się na wernisażu z Danutą Muszyńską-Zamorską i jej obrazami. Będzie można poprosić o autograf na wcześniej wspomnianej Tece, oczywiście jeśli ktoś zakupi.

Zwieńczenie obchodów nastąpi w sobotę?

Tak. Na uroczystości sobotnie zapraszamy członków ŚTK i wcześniej zaproszonych gości. Będzie prezentacja dorobku ŚTK. Krótki koncert i mała niespodzianka, o której nie mogę mówić.

Jakie miejsce zajmuje ŚTK w życiu miasta i mieszkańców oraz wśród towarzystw regionalnych?

Jesteśmy jedną z ponad 70 organizacji pozarządowych w Środzie, pewnie nie lepszą i nie gorszą od innych. W Środzie najbardziej podoba mi się to, że nie ma wśród tych organizacji małostkowej, niszczącej konkurencji. Z jednymi współpracujemy bardziej, z innymi średnio, z jeszcze innymi w ogóle, ale to członkowie tych organizacji decydują o aktualności zawołania „Środa miastem ludzi aktywnych”. Jeśli chodzi o ruch regionalny w Polsce to właśnie w połowie września br. nasza delegacja uczestniczyła w X Krajowym Kongresie Stowarzyszeń Regionalnych, który odbył się w Bydgoszczy. Proszę sobie wyobrazić, że w kraju pracuje około 3000 towarzystw. To ogromna siła. Dlatego zainteresowania swoją najbliższą ojczyzną, to nie zaściankowość i prowincjonalizm, ale realizacja nowocześnie pojmowanego patriotyzmu. To nie na pokaz. To prawdziwe, szczere. Wypływające z troski o stan kultury, o czyste chodniki i bezpieczeństwo mieszkańców. To także popularyzowanie wiedzy o regionie, przypominanie ważnych wydarzeń i ludzi, którzy tę przeszłość tworzyli.

Dziękuję za rozmowę. W imieniu redakcji GPŚ dla Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego z okazji 50-lecia działalności proszę przyjąć podziękowania, gratulacje i życzenia dalszych owocnych działań.

Dziękuję serdecznie. Przekażę wszystkim członkom Towarzystwa.