nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady „ZREALIZOWAŁEM MARZENIE ŻYCIA”
„ZREALIZOWAŁEM MARZENIE ŻYCIA” Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
czwartek, 07 kwietnia 2016 15:09

Z burmistrzem Wojciechem Ziętkowskim o pielgrzymce, którą odbył do Ziemi Świętej, o chrzcie w rzece Jordan i Drodze Krzyżowej w Jerozolimie rozmawiał Mariusz Maciejewski.

W połowie marca Wojciech Ziętkowski pojechał na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Wyprawę zorganizowała Archidiecezja Poznańska. Jak pielgrzym sam mówi: – Wystartowaliśmy wcześnie rano z Warszawy, by po 4 godzinach lotu wylądować w Tel Avivie. Pierwsze wrażenie to ciepło. Po temperaturach w Polsce około 3-5º C urzekło mnie słońce i ciepło +25º C. Program pielgrzymki był bardzo intensywny. Dzień zaczynaliśmy poranną Mszą św. W pierwszych dniach zwiedziliśmy Betlejem – Bazylikę Narodzenia zbudowaną w miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa, Hebron – sanktuarium herodiańskie, Nazaret – Bazylikę Zwiastowania i Kanę Galilejską – sanktuarium Pierwszego Cudu Pana Jezusa. Potem przebywaliśmy na Morzem Martwym, ale naszym celem była oczywiście Jerozolima.

A co Pana najbardziej urzekło podczas pielgrzymki?

WZ: W Niedzielę Palmową wziąłem udział w procesji na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. To było niesamowite przeżycie iść tą samą drogą, którą szedł Syn Boży, i to w towarzystwie 50 tysięcy pielgrzymów z całego świata. Procesja zakończyła się orędziem Patriarchy Jerozolimy, który przekazał pielgrzymom ważne słowa. Innym moim przeżyciem było odnowienie Chrztu św. nad rzeką Jordan, w miejscu, gdzie chrzcił Jan Chrzciciel.

Co Panu osobiście dała pielgrzymka?

WZ: Poczucie, że byłem w miejscach, gdzie 2000 lat temu Syn Boży dokonywał cudów. Szedłem Via Dolorosa w Jerozolimie niosąc krzyż w czasie odprawiania Drogi Krzyżowej. Umocniło mnie to w wierze. Dało poczucie realności przeżywanych wydarzeń na pamiątkę Męki Pańskiej.


Wojciech Ziętkowski odnawia Chrzest Św. w rzece Jordan


Via Dolorosa w Jerozolimie