nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady BARTOSZ GODZIEWSKI: TEGOROCZNY FESTIWAL BĘDZIE WYJĄTKOWY I PRZEŁOMOWY
BARTOSZ GODZIEWSKI: TEGOROCZNY FESTIWAL BĘDZIE WYJĄTKOWY I PRZEŁOMOWY Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
poniedziałek, 08 sierpnia 2016 07:18

Piąty Meskalina Festival startuje 8 sierpnia. Koncerty główne odbędą się w weekend 13-14 sierpnia w Parku Łazienki. – Bardzo się cieszę, że wychodzimy z koncertami pod gołe niebo, a pod nogami będziemy mieli zieloną trawę. Taka przestrzeń doskonale współgrać będzie z tym, co zaplanowaliśmy – mówi Bartosz Godziewski. O muzycznym kolażu, teatrze, warsztatach z jogą i chodzeniem po linie na czele oraz dopełnianiu sztuką najważniejszych lokalizacji miasta z dyrektorem artystycznym festiwalu rozmawiał Szymon Hamela.

W ubiegłych latach Meskalina była festiwalem zamkniętym: raz, że odbywała się w murach Ośrodka Kultury, dwa, że wstęp był biletowany i wreszcie trzy, bo ograniczała się do bluesa. Można więc powiedzieć, że tegoroczna Meskalina debiutuje.

Bartosz Godziewski: Każda z edycji Meskaliny znacznie różni się od poprzedniej, ale prawdą jest, że tegoroczny festiwal będzie wyjątkowy i przełomowy. Meskalina Festival, który jest lustrzanym odbiciem jego twórców, zebrał podczas ubiegłych czterech lat doświadczenie i znacznie poszerzył horyzonty przez ostatnie 12 miesięcy. Bardzo się cieszę, że wychodzimy z koncertami pod gołe niebo, a pod nogami będziemy mieli zieloną trawę. Taka przestrzeń doskonale współgrać będzie z tym, co zaplanowaliśmy. Masz rację, blues nie będzie miał monopolu na meskalinową scenę, znalazł on dla siebie miejsce w piątkowy wieczór. Sobota i niedziela stanowić będą prawdziwy kolaż muzyczny – ilu artystów wystąpi, tyle gatunków zabrzmi ze sceny głównej festiwalu. Udało nam się stworzyć go całkowicie za darmo przede wszystkim dzięki wsparciu Miasta Środa Wlkp., Mecenasa Festiwalu – Fiorda Vocal, Partnera Strategicznego – Przewozom Regionalnym, a także wielu innym ludziom dobrej woli, którzy uwierzyli w idee Meskalina Festival.

Na scenie będzie można usłyszeć artystów i zespoły reprezentujące tak odległe od siebie gatunki, jak funk, folk, rock, ambient i electro. Pod jakim kątem, skoro nie prezentowanego gatunku, dobieraliście artystów do programu?

Stworzyliśmy w naszych głowach pewną wizję tego, co ma się wydarzyć na scenach Meskaliny, dzień po dniu i godzina po godzinie. Zespoły, które miały zrealizować nasze wyobrażenie, przez ostatni rok pojawiały się na naszej drodze. Artyści, którzy wystąpią podczas 5. edycji Meskalina Festival, znajdują się w bardzo ważnym momencie swojej kariery. Otrzymali prestiżowe nominacje i nagrody, w tym roku, wydali nową płytę czy okazali się być jednym z najważniejszych odkryć muzyki gitarowej roku ubiegłego, jak grupa Katedra. Każdy z zespołów reprezentuje najwyższy poziom artystyczny w swoim gatunku. I to nie tylko kwestia naszych gustów – najnowszy album Kapeli ze Wsi Warszawa pt. „Święto Słońca” otrzymał w tym roku Fryderyka w kategorii „Album roku – muzyka korzeni”.

W propozycjach Meskaliny są nie tylko koncerty, ale m.in. teatr, kino, msza św. w oprawie gospel i street art. Czy przy tak szerokiej mozaice propozycji da się w ogóle określić, do kogo adresowany jest festiwal?

Obawiam się, że ciężko byłoby znaleźć osobę, do której ten festiwal nie byłby adresowany. Mamy warsztaty przydatne dla każdego, jak choćby kursy pierwszej pomocy. Są warsztaty, do których potrzebna jest zimna krew, jak połykanie ognia, czy nutka artyzmu przy warsztatach teatralnych i instrumentalnych. Z jednej strony sięgamy po teatr, żeby za chwilę pochylić się nad sztuką uliczną. Nasze działania mają jeden wspólny mianownik – są skierowane do ludzi, którzy od życia chcą czegoś więcej.

Bardzo mocnym punktem tegorocznej edycji Meskaliny są warsztaty. Będzie ich ponad trzydzieści, a wśród nich tak atrakcyjne, jak joga, chodzenie po linie, połykanie ognia, czy pierwsza pomoc. Koncerty główne, które w tym roku odbędą się w weekend 13-14 sierpnia w Parku Łazienki, zdają się tylko zwieńczeniem maratonu wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

Mamy zamiar zafundować uczestnikom naszego festiwalu prawdziwe tygodniowe rekolekcje duchowe. Poprzez warsztaty i sztukę, otwarte serca i umysły chcemy dotrzeć do wnętrz ludzi pełnią barw i dźwięków. Wierzę, że ta edycja nie będzie przełomowa sama w sobie, lecz przede wszystkim okaże się być przełomem w życiu wielu osób. Każdy punkt programu będzie na swój sposób wyjątkowy.

Park Łazienki, Stacja Kolei Wąskotorowej, Kolegiata, Stary Rynek, Galeria Miejska... Festiwal znów uruchamia najważniejsze punkty na mapie Środy, choć akurat każdy z koncertowych dni podsumowywać będzie w jednym miejscu.

Meskalina bardzo mocno utożsamia się ze Środą. Festiwal, poprzez wydarzenia, które kreuje, staje się przewodnikiem po jej najciekawszych zakątkach. Każdy z nich ma swój własny klimat, który my staramy się podkreślić lub dopełnić poprzez sztukę. Zwieńczeniem całego tygodnia festiwalu będą koncerty główne w Parku Łazienki, natomiast zwieńczenie kolejnych dni od czwartku do niedzieli będzie mieć miejsce w anturażu Zalewu Średzkiego w Max Marinie.