nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Wywiady ZAPRASZAJĄ DO HENRYKOWA
ZAPRASZAJĄ DO HENRYKOWA Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
piątek, 19 sierpnia 2016 08:53

Gospodarze Monika i Michał Nowakowie zapraszają w najbliższy weekend do Henrykowa na kolejną odsłonę Święta Cebuli i Ziemniaka. Co takiego przygotowali dla swoich gości? O tegorocznym święcie z gospodarzami rozmawiał Mariusz Maciejewski.

Państwo Monika i Michał Nowakowie z Henrykowa są siódmym pokoleniem gospodarzy. Pan Michał gospodarstwo przejął od rodziców. Od 2001 r. prowadzi je razem z p. Moniką. Oboje są absolwentami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Młodych gospodarzy w prowadzeniu 96 hektarowego gospodarstwa wspierają rodzice p. Krzysztof i p. Janina oraz trójka dzieci: Wanda, Ola i Maciej.

To już czternasta edycja Święta Cebuli i Ziemniaka. Jak to wszystko się zaczęło?

W 2003 roku przyjechał do nas Wojtek Grzelka, doradca ODR w Środzie i namawiał nas na zasianie kilku odmian cebuli. Nie bardzo chcieliśmy, ponieważ wysiew kilku odmian, pielęgnacja, zbiór i przechowywanie, to nie jest łatwa sprawa. Odmiany są bardzo różne, jedne szybciej dojrzewają, mają różne kształty, kolor łuski, przydatne są do krótkiego, lub długiego przechowywania, są małe, duże, owalne, miękkie, twarde – czynników jest bardzo wiele. Tak samo w przypadku ziemniaków. Kolejne lata upływają, a my wciąż się uczymy, każdy rok w rolnictwie jest inny. Impreza i przeprowadzanie doświadczeń doskonale nam pomaga w doborze odmian i tą wiedzą chcemy się dzielić z innymi rolnikami. Od początku, czyli od 2003 roku jest z nami, jako patron burmistrz Wojciech Ziętkowski.

Jak udało się Państwu po tornadzie, jakie przeszło m.in. przez Henrykowo w minionym roku i dość mocno zniszczyło gospodarstwo, tak szybko wrócić do normalności i kontynuować Święto Cebuli i Ziemniaka? Nie było zwątpienia?

Wysoka adrenalina, która nas nie opuszczała przez wiele tygodni pomogła nam przejść przez to zdarzenie. Tak czy inaczej ostatni rok to życie w wielkim stresie, wieczne wyceny likwidatorów, opinie rzeczoznawców, specyfikacje, odwołania, oględziny, raporty i dokumentacja. Najważniejsze jednak, że żyjemy i nikomu nic się nie stało, że jesteśmy cali i razem. Zwątpienie? Nie, nawet nie mogliśmy tak myśleć, wielu ludzi nas wspierało, w każdej postaci.

Co przygotowano stricte dla rolników?

Sześć hektarów poletek traktowanych tak samo, kilkadziesiąt odmian na polu, jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz tego będą wykłady specjalistów, punkt konsultacyjny z zakresu budowy studni głębinowej, no i co najważniejsze, możliwość wymiany doświadczeń wśród rolników.

Czy na rolników, oprócz wykładów, będą czekały jeszcze inne branżowe kwestie?

Projekt "Poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na obszarach wiejskich”. Strażacy przeprowadzą pokaz ratownictwa – ratowanie człowieka z samochodu i udzielanie pierwszej pomocy. Oprócz tego będą konkursy z nagrodami.

Zapraszacie na Święto całe rodziny. Czy najmłodsi nie będą się nudzili przyjeżdżając z rodzicami do Henrykowa?

Dzieciom nie będą się nudzić. Planujemy kącik dla dzieci oraz mam. Najmłodszych w niedzielę odwiedzi sierżant Pyrek, policjanci z alkogoglami oraz strażacy, którzy przygotowali ciekawe konkursy. Poza tym najmłodsi, tak jak i starsi, będą mogli obejrzeć z bliska ciągniki i inne maszyny oraz na polu cebulę różnych odmian, nie tylko złote, takie jak w sklepie.

Państwo Nowakowie zapraszają do Henrykowa całe rodziny.