nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Zaniemyśl ATRAKCJE ZANIEMYSKIEGO „ŚWINIOBICIA”
ATRAKCJE ZANIEMYSKIEGO „ŚWINIOBICIA” Email
Wpisany przez eMeS   
niedziela, 03 lutego 2013 23:55

Już od lat ciesząca się coraz większą popularnością impreza w czasie karnawału zorganizowana przez GOKiR Zaniemyśl pod nazwą: „Świniobicie” odbyła się w sobotę 2 lutego dla wszystkich chcących pobawić się i skosztować tradycyjnych wyrobów.

Jeszcze w tak niedalekiej przeszłości zwyczaje i obrzędy związane ze świniobiciem były okazją do spotkań rodzinnych i sąsiedzkich- o tych zwyczajach pisał nawet Władysław Reymont w swojej powieści „Chłopi” (tom 3 „Wiosna” ). W tym dniu zamawiano rzeźnika, który z reguły był samoukiem i wykonywał tę czynność wraz z gospodarzem a nierzadko z całą rodziną. Gdy wyroby były już gotowe zapraszano rodzinę i sąsiadów na poczęstunek –zasiadano wtedy przy wspólnym stole ,na którym  musiał znaleźć się też alkohol. Po świniobiciu obdarowywano mięsem i wyrobami (z reguły bliskich sąsiadów i zaprzyjaźnionych z rodziną).Był to dość praktyczny zwyczaj gdyż miało to miejsce kilka razy w roku ( dwa lub trzy) w każdym gospodarstwie a dawanie mięsa i oczekiwanie na rewanż było dawniej dość popularną formą dystrybucji.
Sobotnia impreza była przede wszystkim formą wspólnie spędzonego czasu i zabawy bo dzisiaj tradycyjne świniobicie należy już do rzadkości. Do tańca przygrywała kapela” Zgoda” w składzie: Roman Łażewski (akordeon instr, klawiszowe)  Jerzy Skarbecki (gitara, śpiew) Krzysztof Dubiński (git,basowa) i Krzysztof Prałat (perkusja). Taka udana impreza doczeka się na pewno jeszcze niejednej powtórki.

Autor: GPŚ | eMeS