nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Zaniemyśl „OJCZE, PRZEBACZ IM, BO NIE WIEDZĄ CO CZYNIĄ.”
„OJCZE, PRZEBACZ IM, BO NIE WIEDZĄ CO CZYNIĄ.” Email
Wpisany przez eMeS   
sobota, 30 marca 2013 16:33

To pierwsze słowa, które wypowiedział Jezus w chwili ukrzyżowania a były one modlitwą do Boga Ojca o wybaczenie win jego oprawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do jego cierpienia. Wśród nabożeństw, w czasie których wierni oddają cześć męce Pańskiej, mało jest tak lubianych jak Droga Krzyżowa. W czasie tego nabożeństwa wierni idą tą samą drogą, którą Jezus przebył w czasie ostatnich dni swego ziemskiego życia od Góry Oliwnej, gdzie w "ogrodzie zwanym Getsemani", aż do Góry Kalwarii, gdzie został ukrzyżowany między dwoma łotrami i do ogrodu, w którym został pochowany w nowym grobie wykutym w skale.

Świadectwem umiłowania tego nabożeństwa przez lud chrześcijański są niezliczone Drogi Krzyżowe w kościołach, w sanktuariach, na dziedzińcach klasztornych, a także na otwartym powietrzu, we wsiach, a każda z tych stacji ma odmienny kształt i swoją indywidualną  wymowę.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie a w średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w siedemnastym wieku. W kościołach katolickich Droga Krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni. Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m.in. tego, czym jest prawda, miłość .

Tradycyjnie jak co roku w piątek wczesnym rankiem mieszkańcy Zaniemyśla i okolic, księża, siostry zakonne, młodzież i druhowie OSP  mimo dokuczliwego zimna wyruszyli niosąc krzyż idąc ulicami miasta rozważali kolejne stacje drogi Chrystusa na Golgotę. Pasyjne medytacje prowadzili kolejno członkowie wszystkich grup społecznych Zaniemyśla a krzyż niosły kolejno osoby reprezentujące różne stany i zawody.

Zaniemyska Droga Krzyżowa


PRZECZYTAJ TEŻ:

- Droga Krzyżowa w Środzie Wlkp. 

 

Autor: GPŚ | eMeS