nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Zaniemyśl OBJAZDOWA ŚWIĘCONKA
OBJAZDOWA ŚWIĘCONKA Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
poniedziałek, 01 kwietnia 2013 16:03

Wielka Sobota jest dniem, w którym zwykle do południa, udajemy się do kościoła, aby poświęcić pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny. Obrzędu błogosławienia pokarmów i napojów dokonuje kapłan albo diakon. Odmawia on modlitwy, błogosławi złożone pokarmy i kropi je święconą wodą, po czym pokarm ten staje się tzw. święconką.

Niektóre składniki święconki można uznać za obowiązkowe, jednak, co zaniesiemy do święcenia w koszyczkach zależy tylko od nas. Koszyczek dodatkowo można przyozdobić listkami bukszpanu, baziami, serwetkami, wstążkami, małymi kurczaczkami, których nie da się przeoczyć w sklepach w okresie wielkanocnym.

Pokarmy wchodzące w skład święconki zawierają jajka symbol nowego życia, baranka dawniej formowanego z masła lub ciasta w specjalnych formach lub cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja, symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa, sól kuchenną, która miała chronić przed zepsuciem, chleb symbolizuje dobrobyt i pomyślność, wędlinę, jako bogactwo, chrzan ma zapewnić tężyznę, pieprz, ciasta świąteczne. Koszyczek wykonany najczęściej z wikliny.

Tradycyjnie w Wielką Sobotę księża z zaniemyskich parafii w godzinach przedpołudniowych objechali wszystkie okoliczne wsie gdzie przy kapliczkach, krzyżach świetlicach lub w domostwach pobłogosławili przyniesione koszyczki ze „święconym”, przy którym całe rodziny zasiądą w Święta Wielkanocne.

Autor: GPŚ | eMeS