nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Zaniemyśl „DRUŻYNA SZPIKU” WALCZY O SZANSĘ NA ŻYCIE CHORYCH NA NOWOTWORY KRWI!
„DRUŻYNA SZPIKU” WALCZY O SZANSĘ NA ŻYCIE CHORYCH NA NOWOTWORY KRWI! Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
wtorek, 16 kwietnia 2013 14:39

W piątek 12 kwietnia już po raz drugi przybyła do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Łęknie grupa wolontariuszy działających w fundacji „Drużyna Szpiku”. Spotkania wolontariuszy z młodzieżą mają na celu uświadamianie młodych ludzi na temat problemu braku dawców szpiku kostnego w naszym kraju.

Uczniowie klasy II i III mieli okazję dowiedzieć się o problemach ludzi chorych na nowotwory krwi, a w szczególności na białaczkę oraz o możliwościach ich uratowania. Wolontariusze wytłumaczyli młodzieży, w jaki sposób można zostać dawcą szpiku oraz jakimi metodami jest on pobierany od dawcy.

Każda zdrowa, pełnoletnia osoba może zarejestrować się w banku dawców szpiku i zostać w przyszłości potencjalnym dawcą szpiku. Wystarczy, że wypełni szczegółową ankietę na temat swojego stanu zdrowia oraz odda w najbliższym punkcie laboratoryjnym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa 10 ml próbkę krwi, w której oznaczony zostanie kod antygenów HLA. Jeśli nasz kod będzie identyczny z kodem osoby chorej, wówczas można pobrać szpik od dawcy i przeszczepić go osobie chorej. Dzięki przeszczepowi jej szansa na wyzdrowienie ze śmiertelnej choroby staje się realna.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali krótkiego wykładu wolontariuszy i ze wzruszeniem oglądali filmy z udziałem dzieci chorych na białaczkę, które dzięki przeszczepowi są dziś zdrowe i żyją normalnie. Po spotkaniu uczniowie mogli zadawać szczegółowe pytania, na które wolontariusze „Drużyny Szpiku” chętnie odpowiadali.

Pamiętajmy, że każdy z nas może dzięki przeszczepowi szpiku kostnego podarować komuś życie, ale i każdy z nas może kiedyś zachorować i z niecierpliwością szukać swojego „genetycznego bliźniaka”, swojego dawcę szpiku.

Autor: GPŚ | P.H.