nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Artykuły Gmina Zaniemyśl „OGNIEM PALONY, LECZ MĘŻNEGO DUCHA, ZWALCZYŁ ODWAŻNIE LĘK PRZED PŁOMIENIAMI…”
„OGNIEM PALONY, LECZ MĘŻNEGO DUCHA, ZWALCZYŁ ODWAŻNIE LĘK PRZED PŁOMIENIAMI…” Email
Wpisany przez Małgorzata Frąckowiak   
środa, 14 sierpnia 2013 08:52

W sobotę 10 sierpnia o godz. 18.30 w kościele parafialnym w Zaniemyślu odbył się odpust ku czci świętego Wawrzyńca a po uroczystej Eucharystii, którą odprawili księża; Sumista ks. Dziekan Marek Sobkowiak z Grodziska Wlkp, ks. Jacek Leśniewski i ks. Kanonik Kazimierz Piaskowski procesja wraz z pocztami sztandarowymi przeszła wokół kościoła i nie jak się spodziewano w strugach deszczu ale przy pięknej słonecznej pogodzie.

„Pod imieniem Wawrzyńca Kościół wyniósł do chwały ołtarzy 16 świętych i 4 błogosławionych. Na ich czele znajduje się męczennik rzymski. Jego wspomnienie doroczne obchodzi Kościół jako święto, co jest dla niego wielkim wyróżnieniem, gdyż te rangę mają tylko patronowie Europy: św. Benedykt, św. Cyryl i św. Metody oraz Apostołowie. Wyżej od nich liturgia stawia św. Józefa i św. Jana Chrzciciela oraz książęta Apostołów: świętych Piotra i Pawła. Należał do duchowieństwa rzymskiego i był zaufanym papieża św. Sykstusa II. Papież ten wyniósł go do godności diakona i powierzył mu administrację dóbr kościelnych oraz oddał mu pod opiekę ubogich, znajdujących się w mieście. Wspomniany papież został pojmany, kiedy za panowania cesarza Waleriana (253-260r) wybuchło nowe prześladowanie Kościoła. Na mocy dekretu cesarskiego w związku z prześladowaniami miały zostać zlikwidowane wszystkie majątki kościelne. Zostawiono więc św. Wawrzyńca jako zarządcę, by wydobyć od niego zeznania, jaki jest stan majątku Kościoła rzymskiego. Usiłowano także wymóc na nim przekazanie go w całości urzędnikom cesarskim. Żywot świętego głosi, że zapobiegliwy diakon rozdał wszystkie pieniądze pomiędzy ubogich. Kiedy zaś sędzia nakazał mu pokazać skarby Kościoła, św. Wawrzyniec zebrał tych ubogich i wskazując na nich miał powiedzieć: ,,Oto są skarby Kościoła!” Rozwścieczony sędzia kazał najpierw wychłostać diakona, a później rozłożyć świętego na kracie i tak wolno palić ogniem, aż powie, gdzie są skarby, którymi zamierzali wzbogacić się urzędnicy cesarscy. To właśnie niezłomna i bohaterska postawa zjednała św. Wawrzyńcowi najwyższy podziw Kościoła rzymskiego i zapewniła mu chwałę ołtarzy. Ciało męczennika pogrzebał ze czcią św. Justyn, kapłan, a imię świętego zostało włączone do kanonu Mszy św. i do litanii do Wszystkich Świętych. Grób św. Wawrzyńca należał do najchętniej nawiedzanych, a już w czasie panowania cesarza Konstantyna I wielkiego wystawiono ku jego czci bazylikę. Święty Wawrzyniec należał do najbardziej popularnych świętych. Odbierał cześć jako patron ubogich, piekarzy, kucharzy, a nawet bibliotekarzy. Wzywano go w czasie pożarów i przeciw chorobom reumatycznym (palenie w kościach). Otoczono też jego postać wieloma legendami, jak np. tą, że w każdy piątek schodzi do czyśćca i uwalnia jedną duszę. Pod imieniem św. Wawrzyńca istnieją miasta, a w Kanadzie trzecia największa rzeka nosi imię tego świętego.”

W Polsce kult św. Wawrzyńca był kiedyś bardzo żywy, świadczy o tym m.in. istnienie aż 25 przysłów, związanych z jego świętem . Ku czci tego świętego wystawiono w Polsce ponad sto kościołów między innymi w Zaniemyślu, Mącznikach i pobliskim Dolsku.

Procesja wokół kościoła. Zobacz wszystkie zdjęcia TUTAJ

Autor: GPŚ | eMeS