nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Kościoły Pławce
Pławce Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz   
piątek, 06 lutego 2009 22:20

Pławce

 

Chociaż pierwsze wzmianki na temat Pławiec pojawiły się już w wieku XIV, kościół został wybudowany dopiero w 1934 r., jako filia parafii kolegiackiej w Środzie Wielkopolskiej.

W tymże roku inicjatywę do wybudowania kaplicy dało małżeństwo Stanisław i Jadwiga (z Surdyków) Rozmiarkowie wraz z rodziną; jak możemy przeczytać na tablicach pamiątkowych z 1 VII 1934r.: ,,Bogu na chwałę Młodzieży na uświęcenie oraz z wdzięczności za odebrane łaski w czasie naszej 40 letniej pracy w Pławcach". Dlatego też kaplica jest pod wezwaniem św. Stanisława Kostki- patrona młodzieży. Ważny jest również fakt że 4 tys. metrów kwadratowych gruntu pod budowę kaplicy dali bracia Marcin i Tomasz Jurgasińscy.

Jak w każdym kościele tak i również w Pławcach są odprawiane msze św.: w Niedzielę o 8.30 i 10.30 (wyjątek stanowi tylko okres wakacji letnich gdzie druga msza św. Niedzielna jest odprawiana w Sobotę o godz. 17.15), w dni powszednie o 17.15 (jednakże nie codziennie-zależy to od okresu w kalendarzu liturgicznym- roraty, święta Kościelne, biały tydzień).Każdego 13 dnia miesiąca jest odprawiane Nabożeństwo Fatimskie, połączone z mszą św.. Mieszkańcy Pławiec mają również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w pierwszy Piątek miesiąca od godz. 16.30 do rozpoczęcia mszy św., oraz bezpośrednio przed każdą mszą św. w Niedzielę.

W tym roku opiekunem duchowym wspólnoty w Pławcach został ksiądz Waldemar Dymek. Do niego można kierować wszelkie pytania oraz prośby. Ksiądz Waldek przyjmuje także intencje mszy św. odprawianych w Pławcach przez księży pracujących w naszej parafii. Jest on również odpowiedzialny za duchowe przygotowanie młodzieży z Pławiec i okolic, idącej do sakramentu Bierzmowania.

Z kolei kościołem zajmuje się pan Antoni Rauchut, kościelny, który opiekuje się Nim już od 55 lat. Dba o wygląd wewnętrzny (wiosną i latem są zawsze piękne i świeże kwiaty od mieszkańców, jesienią również, zimą pachnące choinki) jak i zewnętrzny oraz o czystość.

Na uwagę zasługuje również fakt że bardzo aktywną grupę wspólnoty w Pławcach stanowi młodzież. Jej zaangażowanie widać podczas mszy św. (czytanie lekcji), ale największe pole do popisu dają im zawsze święta Bożego Narodzenia. Wtedy też uruchamiają swoją wyobraźnię co owocuje zawsze pięknym żłobkiem. Ich postawę widać m.in. także podczas procesji Bożego Ciała, gdzie (obok ministrantów) usługują jako strażacy niosąc baldachim.

Bardo aktywni są również ludzie starszego pokolenia m.in.: w 1996 roku wybudowali kapliczkę z Matką Boską przy której wiosną jest odprawiane nabożeństwo majowe, a kiedy odszedł do domu Ojca śp. Jan Paweł II ufundowali obraz z wizerunkiem papieża.

Na osobną uwagę zasługuje fakt iż kaplica posiada obraz z wizerunkiem patrona, który ufundował ksiądz Piotr Loba po 6 latach pracy w Pławcach.

 

 

 

źródło:http://www.srodakolegiata.archpoznan.org.pl