nowaSroda

Środa Wlkp. Powiatowy Portal Internetowy

Reklama

Start Przyroda Góra Konwaliowa (Bismark'a)
Góra Konwaliowa (Bismark'a) Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz   
sobota, 07 lutego 2009 20:19

Na samym początku chcieli byśmy zaprosić wszystkich naszych czytelników do odwiedzenia niedaleko położonej góry Bismark (góra Konwaliowa).I może w tym miejscu powinniśmy się właśnie zatrzymać i wyjaśnić mało znaną większości rozbieżność nazw tej góry. Nazwa „Góra Bismark” znajduje się na mapach prawdopodobnie przez czyjeś niedopatrzenie, przepisana z jakiejś starej pruskiej mapy i naniesiona na polskie mapy topograficzne. Przypadek ten zdecydował, że powielano ją w kolejnych wydaniach map tego terenu. W ten sposób znalazła się na aktualnych urzędowych mapach topograficznych Polski, sygnowanych przez Głównego Geodetę Kraju.

Chcąc wyjaśnić nazwę tej góry trzeba się cofnąć do XIX wieku w którym to nastąpiła masowa kolonizacja niemiecka. Masowe zasiedlanie tych terenów przez Niemców wiązało się z ideologią zachowania „czystości” kultury niemieckiej zwanej "Kulturkampf", zapoczątkowaną przez pruskiego kanclerza Otto von Bismarcka. Po śmierci Bismarcka społeczeństwo pruskie, chcąc uczcić pamięć "żelaznego kanclerza", nazywało jego imieniem dominujące nad okolicą wzniesienia na terenie całych ówczesnych Prus, budując wieże widokowe, kolumny i inne monumentalne budowle. W podobnych okolicznościach musiała zaistnieć nazwa "Góra Bismark" naniesiona za sprawą pruskiego kartografa na mapę, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ktoś bezmyślnie ją przepisał gubiąc przy okazji literę "c" i nie zdając sobie sprawy jaka to postać się za nią kryje. Nazwa w współczesnym społeczeństwie się nie przyjęła i została zastąpiona nazwą Góry Konwaliowej, której nazwa wzięła się od konwalii majowej porastającej zbocza tej góry. To tyle na temat historii nazwy góry wróćmy teraz do aktualnych faktów. Wzniesienie znajduje się w zalesionym paśmie wydmowym położonym po zachodniej stronie drogi krajowej nr 11, przy lokalnej drodze do Murzynowa Leśnego w gminie Krzykosy. Jest najwyższym wzniesieniem w tamtej okolicy, 99,8 m n.p.m. Z wierzchołka roztacza się ciekawy, widok na otaczające lasy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na samym środku góry znajduje się wieża obserwacyjna. W okresie zagrożenia pożarowego w nadleśnictwie trwa dyżur mający na celu szybkiego wykrycia pożaru i zorganizowania akcji gaśniczej. Dopiero widoki z tej wieży przedstawiają cała okolice i zapierają dech w piersiach. Widoki są naprawdę niesamowite dlatego warto się tam wybrać w niedzielne popołudnie aby to zobaczyć. Cała góra otoczona jest dookoła lasami poprzecinanymi ścieżkami i drogami co zapewnia nam możliwość dotarcia na górę pieszo w ramach spaceru, jak i rowerem. Trzeba też wiedzieć, że wieża obserwacyjna jest zamknięta i żeby móc wejść i zobaczyć widoki ze zdjęć trzeba się skontaktować z nadleśnictwem w Jarocinie pod numerem (62) 74 72 415 lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Dokładny adres nadleśnictwa w Jarocinie to 63-200 Jarocin, ul. Kościuszki 43.


Gora Konwaliowa_37 Gora Konwaliowa_34 Gora Konwaliowa_28 Gora Konwaliowa_32